Wielki Gatsby - Francis Scott Fitzgerald


WIELKI FITZGERALD


Głównym bohaterem tej legendarnej już powieści i zarazem narratorem jest młody Nick Carraway, który po pierwszej wojnie światowej nie potrafi znaleźć sobie miejsca. W roku 1922 osiedla się w West Egg na Long Island, w domu obok posiadłości tajemniczego Gatsby'ego. O Gatsbym krążą najprzeróżniejsze legendy i opowieści, które intrygują Nicka. Pewnego dnia zostaje zaproszony przez znajomego z Yale, też mieszkającego w okolicy, Toma Buchanana. Tak zostaje wplątany w trudną sytuację państwa Buchananów i poznaje niejaką Jordan Baker. Kiedy wkrótce zostaje zaproszony także na jedno z ciągle organizowanych przyjęć samego Gatsby'ego, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, a na jaw wychodzą zaskakujące fakty…


Powieść legenda filmowana już wielokrotnie. Wielkie dzieło literatury amerykańskiej. Rewelacyjnie napisana historia opowiadająca o latach 20 ubiegłego wieku. Podobnych określeń „Wielki Gatsby” otrzymał wiele, chwalono go, zachwycano się nim, uwielbiano. Spośród wielu książek Fitzgeralda, to właśnie przeszła do historii. Jaka jednak jest w rzeczywistości?


Nie przepadam za literaturą opisującą życie wyższych sfer, tak samo nie interesuje mnie tzw. Era Jazzu przypadająca na lata 20 XX wieku. Po powieść sięgnąłem jednak ze względu na jej kultowość i opis filmu, na jaki natrafiłem w pewnej gazecie. Opis zdradzał jednak zbyt wiele, ale na szczęście zainteresował mnie i mogę być tylko wdzięczny, że tak się właśnie stało. „Gatsby” bowiem urzekł mnie stylem i samą opowieścią i choć nie jest to powieść idealna i kilka mankamentów – choćby w prezentacji postaci – się w niej znalazło, śmiało mogę powiedzieć o niej, że jest wielka.


Emocje, wspaniałe opisy – może momentami zbyt kwieciste – znakomita historia, dużo prawdy… Komplementować można wiele aspektów „WG”, niestety nie mogę się zgodzić z jednym – jakoby był wybitnym kronikarzem tamtych czasów. Niestety, a raczej na szczęście, nie czuć w powieści reporterskiej nuty, co nadaje jej dodatkowej, stylistycznej także, uniwersalności. Poza tym oferuje też głębię i przesłanie, pozbawione nachalnego dydaktyzmu i łopatologicznej ich prezentacji, co też należy poczytać mu in plus.


Więcej rozpisywać się nie ma sensu. „Gatsby” naprawdę jest wielki i wart polecenia każdemu kto szuka wyższych wartości literackich. Poza tym to lektura ponad czasowa i za sto lat będzie tak samo aktualna ja teraz, bo pieniądze i miłość zawsze będą mieszać w naszym życiu.

Komentarze