Relax: Antologia opowieści rysunkowych - Ryszard Siwanowicz, Stanisław Majewski, Tadeusz Baranowski, Ryszard Bańkowicz, Janusz Christa, Elżbieta Dobrzyńska, Cezary Chlebowski, Andrzej Sawicki, Stefan Weinfeld, Maria Olszewska, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Jerzy Wróblewski, Marek Szyszko


RELAX Z DOBRYM KOMIKSEM


Magazyn „Relax”, który ukazywał się od 1976 do 1981 roku był prekursorem wszystkich polskich pism komiksowych. Przez niemal sześć lat wydawania opublikowanych zostało 31 numerów, prezentując najróżniejsze opowieści graficzne. Teraz Egmont z okazji dwóch jubileuszy – pierwszym z nich jest czterdziestolecie publikacji pierwszego „Relaxu”, drugim wydanie tysięcznego albumu w ramach Klubu Świata Komiksu – przygotował nie lada gratkę dla miłośników polskich historii obrazkowych. W rewelacyjnej antologii zebrał najciekawsze opowieści z tego kultowego magazynu, dając szansę młodemu pokoleniu poznać legendarne dzieła.


Co się znalazło na łamach tej publikacji? Komiksy różnorodne pod względem tematyki, jak i długości. Mamy więc zarówno opowieści historyczne, Science Fiction, jak również humorystyczne i sensacyjne. Niektóre mają formę shortów, w innych przypadkach ich rozmiar śmiało wystarczyłby na zapełnienie samodzielnego albumu. Nie mogło zabraknąć także „Orient Mana”, który pojawił się w debiutanckim „Relaxie”, ale Tadeusz Baranowski to nie jedyny znany twórca, jaki zagościł w antologii. Właściwie nazwiska autorów, tych tak dobrze nam znanych i cenionych także dzisiaj, jak również kultowych, choć nieco zapominanych, stanowią najsilniejszą stronę albumu. Grzegorz Rosiński, Jerzy Wróblewski, Janusz Christa czy Bogusław Polch prezentują swoje wczesne komiksy i zabierają nas w podróż w czasie.

„Relax” nie jest pozycją równą, nie jest także pozycją wybitną, ale każdy szanujący się fan komiksu powinien ją przeczytać i posiadać na swojej półce. W końcu w magazynie, któremu album zawdzięcza swój tytuł karierę rozpoczynali giganci, a on sam ukształtował wygląd rynku opowieści obrazkowych i ich współczesnych wydawców. Prezentuje więc kawał naszej historii i pod tym względem – niezależnie od jakości zawartych w nim treści – jest dziełem nieocenionym.


Jak jednak prezentują się poszczególne komiksy? Większość naprawdę znakomicie. Baranowski i Christa jak zwykle nie zawodzą snując urzekające humorystyczne opowiastki; zresztą „Dżdżownice” tego drugiego to najlepsze, co w „Relaxie” się znalazło. Poważniejsze opowieści rzadziej są udane pod względem fabularnym, za to graficznie wypadają świetnie. Przy okazji trzeba jednak pamiętać w jakich powstawały czasach, nawet jeśli teraz ich propagandowy wydźwięk potrafi nużyć. Urzeka natomiast mnogość tematów – mamy więc pojedynek dwóch obcych ras, historię kipu z Niedzicy, opowieść wojenną, sensacyjną, długą fabułę o terrorystach (którą śmiało można uznać za polską „Szklaną pułapkę”) czy wcale nie krótszy komiks traktujący o podróży w czasie by obserwować dinozaury. Wszystko to natomiast czyta się znakomicie, a naiwność niektórych treści budzi sentyment i dziecięcą tęsknotę za fikcją.


Całość, tradycyjnie dla Egmontu, została świetnie wydana i uzupełniona o dodatek przybliżający historię i zawartość Relaxu. Nie ma więc się co zastanawiać – sięgnijcie koniecznie, bo znać po prostu trzeba. I warto. Polecam zatem gorąco.

Komentarze

  1. Nietuzinkowy blog o książkach, pisany z zaangażowaniem i znajomością rzeczy. Warto go przedstawić szerszej publiczności, dlatego proponujemy rejestrację bloga ksiazkarnia.blog.pl w witrynie Najlepsze Blogi. Jest to ranking blogów, najczęściej odwiedzany tego rodzaju serwis w polskim internecie. Dodając blog do rankingu można go spopularyzować i zdobyć nowych czytelników. Serdecznie zapraszamy!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miłe słowa! Z chęcią zarejestruję bloga :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz