Podstawy matematyki - Ian Stewart , David Tall


BYĆ JAK MATEMATYK


Może i matematyka to królowa nauk, jednak zarazem stanowi jeden z najbardziej znienawidzonych przez uczniów przedmiotów szkolnych. Z doświadczenia wiem jednak, że nie jest to wina samej natury tej dziedziny, a sposobu jej podania. Nauczyciele i wykładowcy nie silą się na przedstawienie wzorów i teorii w sposób tłumaczący co tak naprawdę one znaczą, skąd się wzięły i do czego służą. Wolą tylko sypnąć formułkami, każąc je zapamiętać, a uczniowie i tak zapomną wszystko, kiedy tylko uda się im zaliczyć sprawdzian. Istnieją jednak matematycy, dla których nauka stała się pasją i na dodatek potrafią zarazić nią inne osoby. Jednym z nich jest Ian Stewart, autor wielu popularnonaukowych publikacji (i współautor „Nauki Świata Dysku”), a napisane wspólnie z Davidem Tallem „Podstawy matematyki” to przystępna i ciekawa, a zarazem profesjonalna pozycja zabierająca czytelników w podróż przez najróżniejsze zagadnienia świata liczb.


Matematyka. Zna ją każdy, ale nie każdy wie co kryje się za nawet najprostszymi działaniami, które przyjmujemy jako oczywistość. Światowej sławy matematyk i teoretyk nauczania tego przedmiotu połączyli siły by przeprowadzić nas przez historię i teorie, od najbardziej elementarnych podstaw, takich jak chociażby dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, po liczy kardynalne i kwaterniony. Po drodze na odbiorców czeka cały (wszech)świat wypełniony zbiorami, funkcjami i wiążącymi się z nimi zagadnieniami. Wszystko to łączy jednak jedna zasadnicza rzecz i nie chodzi wcale o liczby. O co zatem? O logikę matematyczną. O matematyczne myślenie, które umiejętnie podane przekształca powoli czytelnika-laika w człowieka rozumującego jak profesjonalista.


Należę do osób, które w czasach szkolnych nienawidziły matematyki. Wtedy jedynie kombinatoryka wydawała mi się ciekawą dziedziną, ale nawet ona w ujęciu proponowanym przez nauczyciela szybko okazała się czymś mocno nijakim. Liczbami zainteresowałem się jednak prywatnie już po zakończeniu edukacji i dałem się wciągnąć w ten świat. W ostatnim czasie mniej się weń angażuję, ale nadal lubię spędzić nieco czasu nad rozwiązaniem jakiegoś matematycznego problemu. Dlatego cenię wszelkie opracowania poruszające tę tematykę i chętnie po nie sięgam. Sięgnąłem więc także niniejszą publikację i nie żałuję.


Duet Stewart/Tall wykonał kawał dobrej roboty by nauczać i propagować model matematycznego myślenia. Zaczyna się prosto, zagadnienia tłumaczone są wręcz obrazowo, w sposób zrozumiały dla wszystkich, ale wraz z zaawansowaniem materiału także i treść staje się bardziej profesjonalna. Autorzy nie zapominają jednak o podstawowej zasadzie – nawet wtedy musi być ona dość łatwo przyswajalna. I jest. Książka ma wprawdzie podręcznikowe ciągoty, znajdziemy tu nawet zadania utrwalające wiedzę, ale bardziej, niż cokolwiek innego, jest to nauka poprzez zabawę. Trudne pojęcia zyskują proste wytłumaczenie, a skomplikowane problemy okazują się czymś fascynującym, kiedy wie się do czego tak naprawdę prowadzą. Taki podręcznik przydałby się uczniom – zresztą „Podstawy matematyki” mogą stanowić dobry dodatek do programu nauczania, a także swoiste repetytorium sprawdzające się lepiej, niż niejedno dedykowane stricte do uczniów danych klas, co stanowi kolejny plus.


Jeśli więc ciekawi Was matematyka, chcielibyście zrozumieć to i owo i przekonać się o co tak naprawdę chodzi we wzorach, które obecnie mają dla Was mniej więcej tyle samo sensu, co krzaczki azjatyckich alfabetów, niniejsza publikacja to coś, czemu powinniście przyjrzeć się bliżej. Przystępna, kompleksowa, logiczna i często sięgająca także do ciekawostek i historii pokazuje jak powinna wyglądać nauka przedmiotu. Polecam gorąco.

Komentarze