Żubr Pompik. Wyprawy: Tajemnica Rzeki - Tomasz Samojlik


ŻUBR POMPIK RUSZA W DROGĘ


Do niedawna wydawało się, że seria o przygodach Pompika jest już zakończona. Cztery tomy, każdy opowiadający o konkretnej porze roku, ją tworzące nie wyczerpywały wprawdzie tematu, jednak tworzyły zamkniętą – i bardzo udaną! – całość. Dlatego też premiera trzech nowych książeczek Samojlika była nie lada zaskoczeniem, na szczęście autor po raz kolejny nie zawiódł, a na dodatek wszystko wskazuje na to, że dopiero się rozkręca.


Co tym razem czeka na Pompika, jego siostrę Polinkę i ich rodziców – Poradę i Pomruka? Jak się okazuje żubry nie tkwią jedynie w swojej puszczy – zdarza się im także wędrować. I teraz właśnie wyruszyły w drogę by poznać nieznane im miejsca i zwierzęta. Gdzie wybierają się na początek? Do Narwiańskiego Parku Narodowego, gdzie płynącą zakolami, rozgałęziającą się na kilka koryt i zbiegającą z powrotem rzekę Narew porastają szuwary, czyli gęste zarośla złożone z roślin wodnych. Tylko co może żyć w takiej okolicy? Choć wydaje się ona opustoszała, Pompik i pozostałe żubry przekonują się, jak wiele stworzeń kryje się wśród nadbrzeżnej roślinności. Tak poznają tutejsze ptaki, ich sekrety i niezwykłości i przeżywają niesamowite przygody!


Dokładnie takie same, jakie możecie przeżyć i Wy, jeśli tylko wybierzecie się do Narwiańskiego Parku Narodowego. Albo, jeśli to dla Was niemożliwe, pójdźcie na spacer z rodzicami nad rzekę i przekonajcie się, jakie ptaki żyją w Waszej okolicy. Kto wie, może będziecie zaskoczeni. Póki co jednak macie do dyspozycji najnowsze przygody Pompika – i to naprawdę udane, jak zresztą wszystkie części tej serii.


Chociaż „Tajemnica rzeki” to niepozorna książeczka, niewielkich rozmiarów i cienka, bo składająca się z niespełna trzydziestu stron, a jednak znakomita. Ciekawie napisana, uroczo zilustrowana i przede wszystkim pouczająca. Dzieci dzięki niej dowiadują się wielu ciekawostek i faktów na temat żubrów, Narwiańskiego Parku Narodowego i ptaków tam żyjących. Wkładka poświęcona tym ostatnim wyjaśnia nam do czego służą różne rodzaje dziobów ptaków wodnych i błotnych, a w samym środku publikacji czeka na nas mapa Polski z zaznaczonymi dwudziestoma trzema Parkami Narodowymi. I wszystko wskazuje na to, że tyle też będzie części serii. Jest więc na co czekać.


Szczególnie, że trzy obecnie wydane tomiki prezentują się naprawdę uroczo. Są kolorowe, wydrukowane zostały na dobrej jakości papierze i nie zajmują dużo miejsca. Przede wszystkim jednak edukują dzieci i są dla nich ciekawe. Ja osobiście polecam gorąco – warto je poznać, jak każde z dzieł Samojlika zresztą.

Komentarze