Thorgal: Zdradzona czarodziejka - Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme


Wielki początek najpopularniejszej serii w Europie.


Thorgal, dziwny wiking, kocha Aaricię, córkę Gandalfa Szalonego, który w pełni zasłużył na ten pseudonim. Pozostawiony przez niego na pewną śmierć, zawiera pakt z czarodziejką, która na Gandalfie też szuka zemsty…

W drugim komiksie składającym się na ten album, Thorgal trafia do podziemnego świata, gdzie czas płynie zupełnie inaczej niż na zewnątrz. Ale czy na pewno?


Pierwszy komiks to znakomite dzieło przygodowe. Lekkie, przyjemne, drażni płaska psychologicznie Aaricia, ale poza tym fabułę czyta się z zaciekawieniem i przyjemnością.


Druga historia, niepasująca chronologicznie w żaden sposób, to rzecz średnia i przewidywalna w każdym aspekcie. Nie mniej znakomicie narysowana, choć pod tym względem z całej serii jest to najsłabszy album.


Zachwycają za to dodatki i  wydanie. Papier kredowy, twarda oprawa, zmienione nieco (w kilku momentach na gorsze) tłumaczenie, uzupełniono to plakatem z reprodukcją okładki albumu Barbarzyńca i kolekcjonerską grafiką Rosińskiego. Poza tym w dodatkach znalazły się biografia Rosińskiego, kulisy powstawania albumu, archiwalne prace, ciekawostki, streszczenia…


Warto, naprawdę warto, choć cena dalszych tomów kolekcji to wielka przesada i wątpię, by znalazły na siebie nabywców.

Komentarze