środa, 20 maja 2015

Tajne archiwa archeologii - Luc Bürgin


ZAPOMNIANA ARCHEOLOGIA


Jaka jest oficjalna historia naszego świata, w większym bądź mniejszym stopniu wie każdy z nas. Od pierwszych człekokształtnych, przez ogół ludów potocznie określanych jaskiniowcami, po prawdziwego Homo Sapiens. Wciąż jednak nasza wiedza stanowi ułamek tylko przeszłości, fragment milionów lat pełnych tajemnic i ciemnych plam. W ciągu tak rozległego okresu czasu wydarzyło się zbyt wiele, by ogarnąć wszelkie aspekty. Nauka częstokroć odrzuca kontrowersyjne odkrycia archeologiczne – najczęściej słusznie. Co jednak z tymi, które zostały zapomniane i odrzucone, choć naprawdę wiele wnosiły? Autor tej książki próbuje odpowiedzieć na to pytanie i przedstawić najmniej znane odkrycia, które z tej czy innej przyczyny okrył kurz historii, skazując niemal na zapomnienie.


Wyobraźcie sobie, że praczłowiek potrafił wytworzyć o wiele bardziej zaawansowane narzędzia niż sądzimy.

Wyobraźcie sobie liczne kultury, których jeszcze nie znamy.

Wynalazki, których nie powinni znać nasi przodkowie.


Ile z tego jest prawdą, a ile oszustwem? Autor – co należy zaliczyć mu in plus – nie ogranicza się tylko do jednego spojrzenia na temat. Czasem przemawiają przez niego własne poglądy (tam, gdzie ja nie widzę niczego poza ptakiem, on dostrzegł tajemniczy obiekt latający), ważne jednak jest to, że postanowił przybliżyć czytelnikom sporne zagadnienia, które albo przepadły przez lata, albo oscylują poza oficjalnymi zainteresowaniami nauki. Osadził to wyraźnie w historii, przytoczył związane fakty i ciekawostki, a całość zilustrował 150 fotografiami, tak czarno-białymi, jak i kolorowymi, które dotychczas nie ujrzały jeszcze światła dziennego.


Poza tym jego styl to nie uniwersytecki bełkot, który zrozumieliby nieliczni, a lekkie, proste pióro przystępne dla każdej grupy odbiorców. A przy okazji wywołuje dyskusję, jak każdy temat ocierający się o kontrowersje.


Interesują Was tajemnice świata, pytania, na które odpowiedzi każdy znaleźć musi sam według własnych standardów i przekonań, zapomniane odkrycia i nieprawdopodobne znaleziska? To książka dla Was. A ja dziękuję wydawnictwu Amber za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz