1001 książek, które musisz przeczytać - Peter Boxall i inni


1001 POWODÓW BY CZYTAĆ


Chyba nie ma czytelnika pasjami sięgającego po książki, który nie chciałby zagłębić się w lekturze pozycji książkom właśnie poświęconej. Szczególnie takiej, która omawia najlepsze z nich. Oczywiście każde tego typu zestawienie pociąga za sobą kontrowersje i pytania: Czemu to się tu znalazło, a takie wspaniałe dzieło, jak x nawet nie zostało zauważone? Ale to właśnie stanowi urok owych publikacji, a „1001 książek, które musisz przeczytać” jest także jedną z najlepszych, jakie w temacie powstały.


Literatura towarzyszy ludzkości od tysięcy lat i nadal fascynuje kolejne pokolenia. Każdy z nas chce w końcu czasem oderwać się od szarej rzeczywistości, czy wręcz przed nią uciec w świat mu bliski, albo też zupełnie odrealniony. Zmieniły się czasy, zmieniły się rodzaje mediów, część tych ról przejęło kino, telewizja, radio, rozrywka cyfrowa, a jednak książki wciąż mają swoich miłośników. I chociaż od dawna różne persony wieszczą ich koniec, w rzeczywistości mają się naprawdę bardzo dobrze. Tak wielka tradycja nie umiera z dnia na dzień. Tak intymne medium, które pochłania się w samotności przecież, nie straci nagle swoich miłośników. Ale wieki, jakie upłynęły od początków istnienia czytelnictwa przyniosły ze sobą niezliczone ilości powieści i opowiadań, a stający przed wyborem czytelnik nie jest w stanie wszystkiego ogarnąć, choćby tylko w ramach swojego ulubionego gatunku. Prezentacja najlepszych dokonań ludzkości na tym polu stanowi więc pewne rozwiązanie – przybliża doskonale znane dzieła, oferuje możliwość poznania tych, o których się jeszcze nie słyszało, a które wyróżniają się spośród zalewu literatury i przypomina, co warto przeczytać po raz kolejny. „Proces”. „Lśnienie’. „Władca pierścieni”. „Zbrodnia i kara”. „Życie Pi”. „Zabić drozda”. „Solaris”. „Faraon”. „Wywiad z wampirem”. „Strażnicy”. 1001 książek. Setki autorów. Jeden tom zbierający w sobie to wszystko.


I to jak pięknie zbierający. Grupa krytyków pod przewodnictwem Petera Boxalla przygotowała przegląd najważniejszych książek z blisko trzech tysięcy lat ludzkiej kultury. Są tu dzieła oczywiste, są też takie, o których nie jest głośno, i są również – nieliczne, ale jednak – których za nic w świecie nie zamieściłbym w takim zestawieniu, na siłę „wielkie”, choć w rzeczywistości puste jak wydmuszki. W konsekwencji wielu istotnych zabrakło. Co nie zmienia faktu, że jest to wartościowa pozycja. Szczególnie, że większość tytułów w niej omówionych to klasyka i rzeczy absolutnie konieczne do poznania.


Poza tym wydanie „1001 książek…”, jak i wszystkich innych tomów z tej serii, zostało wspaniale opracowane. Świetny papier, mnóstwo kolorowych ilustracji (okładek, grafik z wnętrza czy zdjęć autorów oraz kadrów adaptacji filmowych), cała masa ciekawostek i faktów związanych z książkami, a wreszcie garść cytatów i analiz. W skrócie – miłośnicy literatury będą zachwyceni. Nawet jeśli czasem rozdrażni ich wybór, nawet kiedy będą chcieli kłócić się z krytykami – a może zwłaszcza wtedy. Polecam gorąco.

Komentarze