poniedziałek, 24 września 2018

Yotsuba! #2 - Kiyohiko Azuma

OCZYSZCZAJĄCY ŚMIECH


Każdy lubi się śmiać. Nawet najwięksi ponuracy, którzy zaprzeczają temu faktowi. W końcu czy ktoś lub być przygnębiony? Właśnie. Nie ma się więc co dziwić, że komedie mają takie wzięcie – czy to w formie filmów, książek czy komiksów. Wśród licznych tytułów „Yotsuba” mogła więc Wam umknąć, jeśli jednak cenicie dobre historie, potrafiące wywołać u odbiorcy ataki śmiechu, koniecznie powinniście zapoznać się z tą mangą, bo w swoim gatunku to jedna z najlepszych rzeczy dostępnych na naszym rynku.


Tytułowa Yotsuba to mała dziewczynka wychowywana samotnie przez ojca. Nie wie wiele o świecie, do najbardziej rozgarniętych też nie należy, ale nie brak jej dwóch rzeczy – energii i zapału do przeżywania nowych doświadczeń. Co, oczywiście, niejednokrotnie prowadzi do kłopotliwych sytuacji.

Co czeka na nią w tym tomie? Yotsuba odkrywa, że nie potrafi rysować, choć każdy przekonywał ją zawsze, że jest inaczej. Potem, pod wpływem filmu kryminalnego, uzbrojona w pistolet na wodę, planuje zemstę. W dalszej kolejności najdzie ją ochota na ciasto, dziecko zacznie też troszczyć się o to by nikt i nic nie przerwało drzemki jej taty, a wreszcie trafia na miejski basen, gdzie będzie chciała nauczyć dorosłych pływać i… sprowadzi do domu żabę. Będzie się więc działo – i to jeszcze jak!


A co z tego wynika dla czytelników, chyba nie trudno się domyślić. Trudno natomiast w trakcie lektury powstrzymać wybuchy śmiechu, bo działania Yotsuby, jej dziwaczna logika i przede wszystkim konsekwencje jej czynów są tak rozbrajające, że nie da się zachować powagi. Cały tomik czyta się właściwie z nieschodzącym z ust uśmiechem. Parskanie przy co intensywniejszych momentach też jest naturalną rzeczą, ale przecież nie tylko gagi są tu udane.


Sama fabuła poszczególnych rozdziałów też nie zawodzi. Jest ciekawie, ciekawi są też bohaterowie, a rozwój wydarzeń bywa tak samo śmieszny, jak i zaskakujący. Jest tu też urok, klimat, a i nie zabrakło pewnej nuty przesłania, bo „Yotsuba” to w końcu manga, która na równi spodoba się tym najmłodszym, jak i najstarszym odbiorcom.


Dodajcie do tego uroczą, choć prostą szatę graficzną i dobre wydanie i dostaniecie mangę, którą powinni poznać wszyscy miłośnicy komedii. To naprawdę świetna rzecz na poprawę humoru i dłuższą chwilę dobrej rozrywki. Polecam więc gorąco.


Tytuł dostępny tutaj:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz