Perfect World #3 - Rie Aruga

W MIŁOŚCI, JAK NA WOJNIE


Poprzedni tom „Perfect World” skończył się mocnym akcentem emocjonalnym, który nie pozostawił obojętnym chyba żadnego odbiorcy. Po czymś takim tom trzeci po prosu nie mógł zawieść czytelniczych oczekiwań – i nie zawiódł. Akcja co prawda jest tu wolniejsza, bardziej skoncentrowana na samych postaciach, niż wydarzeniach, ale nie brak jej siły wymowy, wciąż porusza na wielu poziomach i wciąga, nawet jeśli na stronach królują dialogi.


Związek z niepełnosprawnym to ciężki kawałek chleba. Przekonuje się o tym Kawana, która nie dość, że pracuje, to jeszcze właściwie każdą chwilę spędza z Ayukawą, chcąc jak najbardziej pomóc mu w życiu i codziennych wyzwaniach. Wszystko to sprawia, że jest coraz bardziej wycieńczona, a to ostatecznie doprowadza do omdlenia. Niestety dochodzi do tego w miejscu i w sytuacji, w których tylko cud może uratować ją od tragedii. Dziewczyna kończy jednak jedynie z obrażeniami głowy i złamaną nogą, ale przez pewien czas czeka ją poruszanie się na wózku, co pozwala jej spojrzeć na problemy jej ukochanego z zupełnie nowe perspektywy.
Ale to zaledwie początek trudności, z jakimi przyjdzie się im mierzyć. W mieście zjawiają się bowiem jej rodzice, nieprzychylni ich związkowi, którzy na czas powrotu do zdrowia, zabierają córkę do siebie. Jednocześnie ojciec Kawany prosi Ayukawę by dla jej dobra zerwał z nią. Chłopak, który nosi się z tym zamiarem odkąd nie był w stanie uratować jej przed wypadkiem, nie jest jednak w stanie tego zrobić. Problem w tym, że ich uczucia czeka kolejna ciężka próba. W życiu obojga nie brak bowiem konkurentów, którzy chętnie zajęliby miejsce Kawany i Ayukawy i są gotowi wypowiedzieć wrogom otwartą wojnę…


„Perfect World” to manga ważna, bo poruszająca tematykę niepełnosprawności i związanych z tym trudności – tak w życiu, jak i w związku. Owszem, kwestie to komiksy, filmy czy literatura poruszały nieraz, najczęściej jednak w sposób infantylny i nastawiony na wywoływanie tanich emocji. Tu jest inaczej, rzecz jest ciężka, psychologicznie intrygująca, ważka, niegłupia i przy okazji ukazana z perspektywy azjatyckiej, gdzie przede wszystkim licz się to, co człowiek może osiągnąć, co jeszcze intensywniej podkreśla problemy bohatera. Już samo traktowanie go przez otoczenie czy rodziców dziewczyny wywołuje wiele emocji, a przecież do tego wszystkiego dochodzą jeszcze problemy ze zdrowiem, radzeniem sobie, ryzyko śmierci… Wreszcie mamy także miłość, depresję i pewną dziwność, którą wywołuje bariera oddzielająca zdrowego czytelnika od chorego bohatera.


Całość czyta się szybko, choć powiedzieć, że jednocześnie przyjemnie w tym wypadku jest trudno. Ogląda się natomiast miło, bo chociaż autorka nie jest jakaś wybitna w swoich rysunkach, to ich prostota i jednocześnie przywiązanie do wielu ważnych detali wpadają w oko. Cieszę się, że tytuł taki, jak „Perfect World” pojawił się na naszym rynku, bo to kawał świetnego komiksu dla starszych miłośników mangi i dobrych historii obyczajowych.


Mangę możecie kupić tutaj:






Komentarze