Uczeń skrytobójcy (audiobook) - Robin Hobb (czyta: Maciej Więckowski)

ZOSTAĆ SKRYTOBÓJCĄ


Robin Hobb to zdecydowanie jedna z najciekawszych i najlepszych autorek fantasy – nie tylko tych współczesnych, ale w ogóle. Głowa pełna pomysłów w jej przypadku to jedno, ważniejsze staje się to, jak potrafi przekuć je w twór literacki, genialnie rozwijając nawet idee, które wydają się śmieszne, oferując nam świetną akcję i znakomicie skrojone postacie wrzucone do jakże przekonującego nas świata. I nie inaczej jest w jej debiutanckim „Uczniu skrytobójcy”, który staje się zapowiedzią iście epickiej przygody, rozwijanej po dziś dzień, od niemal ćwierćwiecza.


Fabuła powieści skoncentrowana jest na losach pewnego sześcioletniego sieroty, z którym nikt za bardzo nie wie co właściwie zrobić. Chłopak został porzucony, ale ponieważ jest nieślubnym potomkiem księcia, trudno jest go się pozbyć. Tak, zwany odtąd mianem Bastarda, dziecko zaczyna swoje życie i szkolenie wśród elit. Ale to zaledwie początek. Z czasem bowiem nadjedzie chwila, gdy będzie musiał nauczyć się… jak zostać skrytobójcą!


Co prawda na wstępie napisałem, że „Uczeń skrytobójcy” to debiut Robin Hobb, ale nie jest to tak do końca prawda. Robin Hobb, owszem, powieścią tą zadebiutowała pod takim właśnie nazwiskiem, jednak kryjąca się pod tym, kojarzącym się ze słynnym łucznikiem, nom de plume Margaret Astrid Lindholm Ogden literacką karierę zaczęła już w latach 70. XX wieku. Jej debiutanckie utwory przeznaczone były głównie dla dzieci, jednakże już wtedy podjęła się pierwszych prób tworzenia fantastyki, co w końcu, w roku 1995, zaowocowało stworzeniem „Ucznia skrytobójcy”. Jak na fantasy przystało, powieść miała być pierwszym tomem trylogii, ostatecznie jednak powstała z tego wszystkiego seria trylogii, która znana jest pod wspólną nazwą cyklu „Realm of the Elderlings”. Jak jednak wypada ta debiutancka część serii?


Jak zawsze w przypadku Hobb bardzo dobrze. To dobrze pomyślana, znakomicie napisana książka wyróżniająca się na tle coraz bardziej nijakich konkurentów. Bo autorka, obdarzona sporym talentem, potrafi nie tylko urzec i zafascynować nas swoją niezwykłą wizją, ale także i do niej przekonać, a to nie zdarza się za często. Przekonujący są tu zarówno postacie, włącznie z ich psychologią, przekonujące są też wydarzenia i świat. A wszystko to napisane w sposób lekki, przyjemny, ale literacko bardzo satysfakcjonujący.


Satysfakcjonuje też wersja audio. Co prawda chciałbym, żeby tak udana powieść dostała formę słuchowiska, jednak wykonania Macieja Więckowskiego słucha się przyjemnie. Jego surowy głos doskonale pasuje do dojrzałego fantasy, a powolny odczyt całości pozwala rozsmakować się w „lekturze”. Kto szuka dobrego fantasy do posłuchania, nie zawiedzie się, sięgając po „Ucznia skrytobójcy”. Wręcz przeciwnie.

Komentarze