piątek, 6 grudnia 2019

Nieoficjalny przewodnik po „Grze o tron” - Kim Renfro

SERIALOWA „GRA O TRON”


„Gra o tron” to zdecydowanie jeden z największych serialowych hitów ostatnich lat. Oparty na bestsellerowych powieściach George’a R.R. Martina, wraz z kolejnymi odcinkami przyciągał miliony widzów i do ostatnich chwil nie stracił ich zainteresowania – a wręcz przeciwnie. Prędzej czy później rzecz musiała doczekać się jakiejś książki jej poświęconej i oto chwila ta nadeszła. Co prawda dzieło Kim Renfro nie jest oficjalnym przewodnikiem po serialu, ale jednocześnie jest to po prostu kawał świetnego opracowania, które kompleksowo wnika w temat i gwarantuje świetną rozrywkę nawet tym, serial znającym na pamięć.


Jeśli chodzi o zawartość, to autorka serwuje nam tutaj omówienie najróżniejszych aspektów serialu. Nie jest to streszczenie wszystkich sezonów, choć wiele wątków, owszem, streszcza i to momentami naprawdę dokładnie. Jeśli chodzi o konkrety, mamy tu omówione postacie, teorie fanów odnośnie niewyjaśnionych czy wątpliwych kwestii, stroje, kulisy powstawania, zagłębienie się też w to, dlaczego Martin jeszcze nie skończył swojej opowieści czy reakcje fanów na odcinki kontynuujące opowieść już bez wsparcia prozy autora. Do tego znajdziecie tu także swoiste podsumowanie najważniejszych momentów ze wszystkich sezonów i wiele zakulisowych ciekawostek. A to, oczywiście, jedynie część tego, co na Was czeka.


Pamiętam czasy, kiedy popularność serialu „Dr. House” sprawiła, że rynek przeżył prawdziwy zalew tytułów omawiających różne jego elementy – co nie zdarzyło się nigdy wcześniej ani później. Owszem, w Polsce, jak i na świecie, moda na daną produkcję zawsze ciągnęła za sobą wydawnicze wsparcie, jednak zawsze skupiało się one głównie na powieściowych czy komiksowych dodatkach, a nie przewodnikach. Trochę szkoda, że czasy te przeminęły, bo mamy tyle świetnych seriali a na świecie istnieje tyle związanych z nimi pozycji, że na fanów czekałaby solidna dawka dobrej zabawy. Na szczęście czasem pojawiają się pozycje takie, jak ta, pokazujące, że temat jeszcze nie został całkiem zapomniany.


„Nieoficjalny przewodnik po Grze o tron” to naprawdę świetna i dogłębnie wnikająca w serial lektura. Wiele rzeczy analizuje, na wiele zwraca uwagę, wyjaśnia też wszystko to, co wyjaśnić się da. Jej autorka, dziennikarka „Insidera” oferuje nam lekko i przystępnie napisaną lekturę, która potrafi wciągnąć i zaintrygować. Brakuje tu właściwie tylko jednego – streszczenia wszystkich odcinków, które przypomniałoby odbiorcom o słabszej pamięci (serial trwał niemal dekadę, więc niejeden widz zapomniał to i owo) ogół fabuły. Ale i bez tego dostajemy coś, co warto jest poznać i naprawdę dobrze się czyta.


Docenić warto też same wydanie: twarda oprawa, kilka prostych, ale niezłych czarnobiałych ilustracji, dobry papier…  Dla miłośników „Gry o tron” i sagi „Pieśni lodu i ognia” to pozycja, którą powinni poznać. Owszem, lepiej nie czytać jej jeśli nie oglądaliście serialu, bo zdradza mnóstwo rzeczy ważnych dla fabuły, ale to dobre uzupełnienie produkcji i Waszej kolekcji dodatków do cyklu.


Dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza