sobota, 8 sierpnia 2020

Horrrendalna Historia Polski: Pokrętni Piastowie - Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk, Jędrzej Łaniecki

PIASTA KOŁA POLSKIEJ HISTORII


W drugim z czterech wznowionych właśnie tomów „Horrrendalnej Historii Polski” podejmuje tematykę piastowską. Bo cóż może być bardziej istotnego dla dawnych dziejów, jak nie to, co stanowi właściwie ich podstawę? Właśnie. W tym wypadku jednak od samego tematu ważniejsze jest to, w jaki sposób całość została podana – a dokładniej, że dwie Małgorzaty, wspierane przez ilustratora Jędrzeja Łanieckiego, serwują nam historyczne fakty w sposób lekki i przyjemny, a co istotne, bardzo treściwy i zapadający w pamięć.


Piastowie, którzy z nas o nich nie słyszał. Dynastia piastująca najważniejsze miejsce w dziejach naszego nadwiślańskiego kraju. Za sprawą tej książki przeniesiecie się do ich czasów, by przekonać się, jak wtedy wyglądało życie. Życie równie dostatnie co biedne, równie spokojne co krwawe. Życie, gdzie przetrwać mogli tylko najsilniejsi. Przygotujcie się, bo czeka Was szalona i niebezpieczna wyprawa w przeszłość!


Seria „Strrraszna Historia” była wielkim międzynarodowym hitem, który dał początek całemu bogactwu najróżniejszych tytułów czerpiących z niej pełnymi garściami. Część z nich stanowiła uzupełnienie cyklu, czerpiące z zupełnie innych, niż historia dziedzin wiedzy, część była po prostu nim inspirowana, przez co stanowiła twory absolutnie z nim nie związane, chyba że ideowo. „Horrrendalna Historia Polski” to nasza rodzima odpowiedź na „Strrraszną historię”, będąca doskonałym dodatkiem do świetnego dzieła, które zdarzył pokochać świat.


Dzieło Małgorzaty Fabianowskiej i Małgorzaty Nesteruk to godna kontynuacja tego, co serwowali nam zagraniczni autorzy. Rzecz napisana jest lekko, prosto i przyjemnie, pozostaje zabawna, ale i pełna wiedzy przekazywanej poprzez zabawę. Młody czytelnik zostaje wciągnięty w świat fantastycznych faktów z przeszłości, poznaje ciekawostki, które najbardziej do niego przemawiają, a co ważniejsze bawi się przy tym tak, jakby czytał naprawdę dobrą książkę przygodową i po każdym tomie ma ochotę na więcej. Dorośli zresztą też będą czerpać z lektury podobną przyjemność, jeśli tylko zdecydują się przeczytać całość.


Ale bardzo ważny jest w tym przypadku fakt, że książka traktuje o historii Polski. Świat może być bardzo ciekawy i pociągający, ale swojskość „Pokrętnych Piastów” (i pozostałych tomów poświęconych naszej nadwiślańskiej krainie) sprawia, że książka jest nam jakaś bliższa, a informacje zdają się dotyczyć rzeczy, które mamy na wyciągnięcie ręki. Do tego dochodzą przyjemne dla oka ilustracje i jak zwykle dobre wydanie.


Czy trzeba chcieć czegoś więcej? Chyba tylko kolejnej porcji podobnych lektur. Kto bowiem raz wejdzie do tego świata, nie będzie chciał go szybko opuścić.


Dziękuję wydawnictwu HarperCollins Kids za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz