sobota, 8 sierpnia 2020

Horrrendalna Historia Polski: Sprytni Słowianie - Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk, Jędrzej Łaniecki

STRRRASZNIE SŁOWIAŃSKA HISTORIA


Seria „Strrraszna Historia” to jedna z najciekawszych pozycji naukowo-rozrywkowych dla dzieci i młodzieży. Jej kolejne tomy, poboczne cykle (jak „Monstrrrualna erudycja”) czy dzieła nią inspirowane („101 obrzydliwych faktów”) nieprzerwanie od lat dostarczają miłośnikom niezapomnianych wrażeń. Ale czy pamiętacie, że istnieje też „Horrrendalna Historia Polski” czyli nasz rodzimy dodatek do „Strrrasznej Historii”? Jeśli nie, to teraz macie doskonałą okazję go poznać, bo wydawnictwu HarperCollins Kids właśnie wznowiło cztery książki z tej serii stworzone przez polskich autorów. I o dziwo są to pozycje równie dobre, co pierwowzór. I widać to wyraźnie po „Sprytnych Słowianach”.


Poznaliście już starożytne losy Egipcjan, Greków i Rzymian, byliście świadkami niezwykłych wydarzeń, jakie stały się udziałem europejskich królów i braliście udział w rewolucjach. Teraz nadszedł czas by przekonać się, jak żyli dawni… Słowianie! Czy wiecie, że mieli oni leśne pralki? Albo że kłuto, drapano i gryziono chorych ludzi? Ale po co? Kto? I jak? Nie wszystko wiadomo na pewno, ale pora zanurzyć się w niezwykły świat Słowian, wyruszyć z nimi w wędrówkę po Europie i zostać świadkiem tak codziennego życia, jak wojen. Gotowi?


„Strrraszna Historia” powstała by uczyć poprzez zabawę i bawić poprzez naukę. Patent stary, jak świat, a jednak jakże znakomicie wciąż sprawdzający się na całym świecie wśród młodych czytelników. Czy ma to jeszcze sens w czasach, kiedy każdy woli szybką, cyfrową rozrywkę, a takiej na polu dydaktycznym także nie brakuje? Oczywiście, że ma. Upadek czytelnictwa wieszczono od dawna, momentami może wydawać się, że jesteśmy tego bliscy, ale jednak zawsze okazuje się inaczej. I dobrze. Dlatego uważam, że wznawianie „Strrrasznej Historii” ma równie wiele sensu, co jej publikowanie w czasach, kiedy sam byłem dzieckiem. W końcu dobrej lektury nic nam nie zastąpi, a tu właśnie z taką mamy do czynienia.


„Horrrendalna Historia Polski” to w skrócie po prostu kawał dobrze napisanej, lekkiej, zabawnej i pełnej ciekawostek książki historycznej połączonej z bogactwem śmiesznych ilustracji. Autorki wiedzę przekazują tu w sposób nieskomplikowany, ale bardzo przyjemny, bez nachalnego dydaktyzmu, jaki cechuje nauczycieli i typowo naukowe pozycje, za to z całym mnóstwem faktów, które autentycznie trafiają i ciekawią małych czytelników. W końcu dzieci najbardziej lubią te nietypowe rzeczy, które w klasie zostają przemilczane – i właśnie dokładnie to dostają w tym przypadku, zaserwowane w sposób, który sprawia, że odbiorcy mają tylko ochotę na więcej.


Wszystko to oczywiście zwieńczone jest znakomitymi ilustracjami, o których już pisałem, i dobrym wydaniem. Reasumując, „Horrrendalna Historia Polski” to kolejna bardzo dobra pozycja dla dzieci i młodzieży, z której czytelnicy wyniosą o wiele więcej, niż można by na pierwszy rzut oka sądzić. A wszystko to na niemal 130 stronach, od których ciężko się oderwać.


Dziękuję wydawnictwu HarperCollins Kids za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz