czwartek, 18 lutego 2021

My Hero Academia: Akademia Bohaterów #25 - Kohei Horikoshi

DEMOLKA

 

Dwudziesty pięty tomik „My Hero Academia” to jedna z najlepszych demolek, jakie ta seria ma do zaoferowania. To także domknięcie pewnego etapu fabuły i otwarcie nowego rozdziału. Ale przede wszystkim to także doskonała rozrywka, dynamiczna, choć pełna tekstu, od której naprawdę trudno się oderwać.

 

Pora poznać przeszłość Tenko Shimury! Gdy to, co było, przeplata się z tym, co jest, zaczyna się walka, która może mieć tragiczne skutki. Przygotujcie się na demolkę, jakiej jeszcze nie było. Ale czy tylko na nią?

 

„My Hero Academia” wreszcie dotarła (mówię oczywiście o polskim wydaniu) do momentu, w którym jej akcja zrównała się z akcją ostatniego z filmów kinowych powstałych na podstawie serii. Pierwszy z tych obrazów dział się pomiędzy 69 i 70 rozdziałem, akcja drugiego (i o wiele bardziej udanego, więc jeśli będziecie mieli okazję, obejrzyjcie go koniecznie) zaś dzieje się po 240. To tyle, jeśli chodzi o ciekawostki związane z pełnometrażowymi produkcjami, które niestety ominęły polskie kina.

 

Przechodząc do samej mangi, trudno właściwie powiedzieć coś oryginalnego. To po prostu kolejna porcja tego samego. I o to właśnie chodzi. Tu nie trzeba nic zmieniać, bo wszystko jest właściwie takie, jakie być powinno. „My Hero Academia” to w końcu wzorcowy shounen, może czasem cierpiący na nadmiar tekstu, który do fabuły nic właściwie nie wnosi, ale nie jest to cos, co przeszkadza, tym bardziej, że zabawa z serią naprawdę jest świetna.

 


Podstawą tej zabawy są oczywiście walki. Walki na śmierć i życie. Widowiskowe starcia, gdzie demolka ma wywołać w nas napięcie. Nuta patosu, poświęcanie się, odkrywanie przeciwników, próby pokonania siebie nawzajem… Ale obok tego mamy też opowieść typu szkolne życie, sporo humoru, sympatyczne postacie, może nie genialne skrojone, ale wyraziste, dobra akcja, dynamicznie poprowadzone starcia i udany klimat.

 

Duża w tym zasługa doskonałych rysunków. Kreska jest tu dopracowana i pełna detali, świetnie oddając wszystko to, co oddawać powinna. bohaterowie rozpoznawalni są na pierwszy rzut oka, bohaterki ładne i często seksowne, a świat wpadający w oko. Wszystko to razem wzięte daje kawał świetnego komiksu rozrywkowego. Dobrze napisanego, świetnie zilustrowanego. Takiego, który zadowoli młodych miłośników shounenów, jak i długoletnich fanów gatunku.

 

Dziękuję wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz