Superman #3: Prawda ujawniona - Brian Michael Bendis, Ivan Reis, Kevin Maguire, David Lafuente, Joe Prado

PRAWDA O SUPERMANIE

 

Po ostatnich wydarzeniach, które znacząco wstrząsnęły życiem Supermana, jak i całym uniwersum, Bendis nie zdejmuje nogi z pedału gazu i serwuje nam kolejną porcję zaskoczeń. A wszystko to w kolejnym świetnym tomie serii, gdzie dzieje się dużo, szybko, a jednak w odpowiednio wyważony sposób. Dzięki czemu w ręce czytelników trafia kolejna porcja naprawdę bardzo dobrej rozrywki superbohaterskiej.

 

Superman to bohater. Superman to symbol Ameryki. Superman to wzór cnót. Ale czy aby na pewno?

Przez całe życie Człowiek ze Stali rozdarty był pomiędzy dwie tożsamości: chłopaka z sąsiedztwa, a zarazem reportera Clarka Kenta i superbohatera ratującego świat. Prawdę o swoim drugim ja ukrywał przed wszystkimi: światem, przyjaciółmi, a nawet bliskimi. Z czasem się to zmieniało, ale jak ktoś, kto ma takie tajemnice może być wzorem do naśladowania i przykładem prawdomówności? Jak może stać na straży prawdy, prawa i porządku, skoro wszystkich okłamuje? Dlatego Clark podejmuje decyzję, która zmieni wszystko: chce wyjawić światu swoją sekretną tożsamość. Ponieważ jednak miało by to wielki wpływ na każdego, z kim jest blisko, musi najpierw poznać ich zdanie w tym temacie. Czy są on i gotowi na taki krok? I czy gotowy jest sam świat?

A tymczasem to wcale nie koniec problemów. Jon i Damian zaczynają wspólnie działać. Problem w tym, że ten pierwszy powrócił z kosmicznej podróży jako dojrzały nastolatek, co nie pozostaje bez wpływu na ich relacje. Co z tego wyniknie?

 


Bendis chyba polubił rozległe opowieści o Supermanie, bo odkąd objął stanowisko głównego scenarzysty, większość albumów przekracza objętością te, które dostawaliśmy wcześniej. Ale to dobrze. Gdyby pisane przez niego historie były słabe albo przeciętne, nikomu nie chciałoby się przez nie brnąć. Tymczasem to co dostajemy w ręce jest naprawdę znakomite. Przyznam, że na początku sceptycznie podchodziłem do kwestii wyjawienia przez Supermana tożsamości. Tym bardziej, że już tyle było komiksów, w których wyjawiano sekrety herosów bądź też oni sami zdejmowali maski. Na szczęście Bendis – jak zawsze zresztą – zdołał to obronić.

 

Abstrahując od tej kwestii, „Superman: Prawda ujawniona” (szukajcie go w księgarni TaniaKsiazka), to kawał dobrego, pełnego akcji i lekkości komiksu, w którym nie brak widowiskowych scen i bardziej skupionych na postaciach momentów. Do tego dochodzi bardzo udana szata graficzna. Są tu prostsze zeszyty, ale jako całość ogląda się to wszystko po prostu przyjemnie.

 

Reasumując, najnowszy „Superman” to po prostu dobry komiks środka. Rzecz, która fanom dostarczy świetnej rozrywki i nie zawiedzie ani przez chwilę. I da im sporo sentymentalnych scen (spójrzcie tylko na samą okładkę będącą hołdem dla klasycznego „Co się stało z Człowiekiem Jutra?” Alana Moore’a).

 

Sprawdźcie też inne komiksy i nowości w księgarni TaniaKsiazka.pl.
Komentarze