Asteriks #18: Laury Cezara - René Goscinny, Albert Uderzo

DANIE, KTÓREGO NIE DA SIĘ KUPIĆ


Co tu dużo mówić, uwielbiam Asteriksa. A kto nie uwielbia, prawda? Ta seria to klasyka i klasa sama w sobie, wyśmienicie napisana, znakomicie zilustrowana… A najlepsza była w czasach, gdy jej scenarzystą był René Goscinny. I ten tom to kolejne świetne dzieło, jakie wyszło spod jego ręki. A zarazem część serii uważana za najbardziej skierowaną do dorosłych ze wszystkich.

 

Zazwyczaj to Asteriks i Oebliks gdzieś wyruszają. Teraz to wódz wioski, sam Asparanoiks, wraz ze swoja żoną Dobrominą, wybywają. I to nie byle gdzie, a do samej stolicy Galii, Lutecji! Oczywiście nie sami, bo nasi dwaj dzielni Galowie też są z nimi. Co jest celem ich wizyty? Zakupy, ale i odwiedziny u krewnych – Galantyny i Homeopatiksa. Kiedy zaczyna się wystawna uczta, na której nie brak też alkoholu, między głowami rodzin dochodzi do wymiany zdań, a to prowadzi do kolejnego swoistego zakładu. Asparanoiks zaprasza więc Heomeopatiksa do swoje wioski, by ugościć go czymś, czego kupić się nie da: potrawą z liści laurowych pochodzących z wieńca Cezara! Jak jednak je zdobyć? Tym mają zając się nie kto inny, jak Asteriks i Obeliks, których czeka kolejna przygoda, połączona z wyprawą do Rzymu!

 

„Asteriks” czy to komiksowy, czy filmowy – czy jakikolwiek inny – to rzecz skierowana do odbiorców niezależnie od ich wieku. Familijna opowieść pełna przygód, żartów, akcji, pochwały przyjaźni etc. Zawsze podana z obowiązkowym przesłaniem, nie wolna od nuty dydaktyzmu, a także uroku i lekkości. Zarazem jednak całość zawsze dbała też o starszych czytelników, zamieszczając solidną dawkę satyry czy oferując dużo smaczków i odniesień zrozumiałych tylko dla dorosłych. Nie brakowało też nigdy tematów skierowanych stricte do tej grupy, a w tym tomie jest ich po prostu więcej.

 


Jakie są to tematy, musicie już odkryć sami. Nie miejcie jednak obaw, nie znajduje się tu nic nieodpowiedniego dla dzieci. „Laury Cezara”, które znajdziecie w ofercie księgarni TaniaKsiazka, to tak samo zabawny i interesujący album, który dzieciom oferuje przygodową komedię w sam raz na wakacyjne dni. Na dorosłych czeka tu wiele odniesień do historii czy sztuki. Przede wszystkim jednak całość to kawał bardzo dobrej i niegłupiej zabawy, po którą chce się sięgnąć i do której chce się wracać po latach, by jeszcze raz na nowo, z zupełnie innymi wnioskami, odczytać całość.

 


Niezależnie od wieku jednak, rysunki każdemu spodobają się tak samo. Cartoonowa klasyka kreski Uderzo zachwyca zarówno szczegółowym podejściem do tematu, jak i wyśmienitym kolorem. W europejskim komiksie środka nie brakuje całego mnóstwa świetnych opowieści graficznych z tamtych lat, jak i obecnego okresu. Niewiele z nich jednak może równać się z ilustracjami z Asteriksa”.

 

Dlatego mając na uwadze wszystko, co do tej pory napisałem, nie mogę zrobić nic innego, jak polecić Wam ten album bardzo gorąco. To świetny komiks dla każdego. I coś, co każdy znać po prostu powinien.

 

Sprawdźcie też inne komiksy i nowości w księgarni TaniaKsiazka.pl.
Komentarze