Asteriks #23: Obeliks i spółka – René Goscinny, Albert Uderzo

URODZINY OBELIKSA

 

Dwudziesty trzeci tom „Asteriksa” to jednocześnie przedostatni, jaki stworzył wybitny scenarzysta, René Goscinny, zanim odszedł z tego świata. Niezmiennie jednak jest to kawał wyśmienitej opowieści dla całej rodziny. Opowieści, która nic się nie zestarzała, pozostaje tak samo aktualna, jak przed laty i sprawdza się doskonale zarówno jako niezobowiązująca komedia przygodowa, jak i satyryczna fabuła z ambicjami i przesłaniem.

 

Cóż to się dzieje? Cóż to się stało?! Pewnego dnia Obeliks odkrywa, że mieszkańcy jego wioski zachowują się dziwnie. Ale co bardziej niezwykłe to dziwne zachowanie występuje jedynie w jego obecności. Uśmiechy, wymiana spojrzeń, szepty… Co tu się dzieje? Jak to, co, zbliżają się urodziny naszego dzielnego Gala. A Galowie lubią świętować z rozmachem, dlatego zamierzają mu zapewnić najlepszy możliwy prezent: szansę pobicia całego legionu rzymskich wojsk stacjonującemu w Rabarbarum!

Ale wieści te docierają do uszu Juliusza Cezara, a ten postanawia działać. Nie chce tylko zatrzymać ich planu, ale i pozbawić ich chęci do walki już na zawsze. A jak to lepiej zrobić, niż wprowadzając do ich codzienności taki specyficzny twór, jak pieniądze? W armorykańskiej wiosce zaczyna się prawdziwe szaleństwo, ale co z niego wyniknie?

 

Goscinny nigdy nie tworzył komiksów stricte rozrywkowych. Owszem, każde jego dzieło to świetna komedia, przy której zaśmiewają się dzieci i dorośli i, to prawda, wszystkie są pełne przygód – czasem bardziej przyziemnych („Mikołajek), czasem mniej („Asteriks”) – a jednak ta rozrywkowa strona zawsze służyła autorowi do przekazania czegoś więcej. Jakiejś głębi, przesłania, ponadczasowej prawdy, krytyki, satyry. I wszystko to wyraźnie widoczne jest we wznowionym właśnie albumie „Obeliks i spółka”, który czeka na Was w ofercie księgarni TaniaKsiazka.

 


Co tym razem stało się obiektem żartów Goscinnego? Głównie kapitalizm i związane z tym kwestie, serwowane nam z humorem, ale i trafnością. Czytaliście już takie opowieści choćby dziejące się w wiosce Smerfów, ale nawet jeśli znacie ich niezliczoną ilość, to, co prezentuje nam tutaj Goscinny, z miejsca urzeka, wciąga i gwarantuje znakomitą zabawę na wysokim poziomie. Coś, od czego trudno się oderwać i jedynie chce się więcej i więcej.

 

Oczywiście, tradycyjnie, album jest też doskonale zilustrowany. Kreska Alberta Uderzo to kwintesencja najlepszej europejskiej cartoonowej kreski, bogatej w detale i uzupełnionej o rewelacyjny kolor. A wszystko to razem wzięte daje nam kolejną odsłonę ponadczasowej klasyki, którą znać nie tylko trzeba, ale przede wszystkim warto.

 

Sprawdźcie też inne nowości w księgarni TaniaKsiazka.pl.   
Komentarze