Świąteczne tajemnice: Najlepsze świąteczne opowieści kryminalne, tom 2 – Isaac Asimov, Doug Allyn, Josephine Bell, Marjorie Bowen, G.K. Chesterton, Mary Higgins Clark, Stanley Ellin, Ed Gorman, Cyril Hare, O. Henry, E.W. Hornung, H.R.F. Keating, Dick Lochte, John Lutz, Ngaio Marsh, Ed McBain, Bradford Morrow, Sara Paretsky, Barry Perowne, Ellis Peters, Peter Robninson, Jonmathan Santlofer, Will Scott, Joseph Shearing, Robert Louis Stevenson, Rex Stout, Julian Symons, Edgar Wallace, Ethel Lina White

WIĘCEJ ŚWIĄTECZNYCH DRESZCZY I ZAGADEK

 

Drugi tom „Najlepszych świątecznych opowieści kryminalnych” pojawił się na polskim rynku i co tu dużo mówić, ta antologia jest jeszcze lepsza od poprzedniej. Ciekawy, nieoczywisty dobór autorów (Isaac Asimov!), świetne teksty, dużo dobrej zabawy i, oczywiście, bożonarodzeniowy klimat, sprawiają, że warto jest po niego sięgnąć. Oczywiście jeśli lubicie opowieści z dreszczykiem i świąteczną atmosferę.

 

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Czas miłości, dobrych życzeń, prezentów, zapachów korzennych przypraw, gorącej czekolady i… trupów, zagadek i ludzi stawiających im czoło. Czy skutecznie?

 

W okolicach Gwiazdki na rynku zawsze pojawia się wiele świątecznych propozycji książkowych. Ich rynek jest całkiem bogaty, od poradników i książek kucharskich, przez obowiązkowe lektury dla dzieci i komiksy, na dziełach dla starszych i dorosłych skończywszy. Dużo w tym wszystkim zawsze wiktoriańskiej klasyki, wtedy w końcu opowiadania świąteczne – zespólnie w klimacie grozy i kryminału – były na topie, że tak to ujmę. Nie dziwi więc fakt, że większość tego typu zbiorów to zbiory z wiktoriańskimi tekstami. Inaczej jest jednak w tym wypadku.

 

Najstarszy z prezentowanych tu tekstów pochodzi z 1928 roku, najnowszy z 2011, reszta to przekrój przez najróżniejsze historie z pozostałych okresów, pokazujący nam najróżniejsze estetyki, stylistyki i podejścia. Mamy tu zarówno klasyków gatunku (G.K Chesterton, O. Henry, Agatha Christie), mamy nieco bardziej współczesne legendy (Mary Higgins Clark), wreszcie tych całkiem z naszych czasów (Douglas Allyn, Bradford Morrow) i tych nieoczywistych, jak mistrz science fiction, Isaac Asimov, o którym już wspominałem, czy pisarz kojarzony głównie z awanturniczo-przygodowymi historiami Robert Louis Stevenson.

 

Wszyscy oni opowiadają swoje historie z typowy dla siebie sposób, trzymając się jednak jasno wytyczonych granic i gatunkowych prawideł. Ma być świątecznie i jest, ma być zagadka i zbrodnia i jest. Ma być mniej lub bardziej mrocznie i na to też możecie liczyć. Owszem, różni autorzy prezentują różne podejścia, czasem mamy tu więcej bożonarodzeniowych czy zimowych klimatów, czasem króluje kryminał / thriller, ale za każdym razem zabawa jest udana. Może poziom nie jest równy, ale poziom samego zbiorku jest satysfakcjonujący, a poszczególne teksty są udane tak gatunkowo, jak i literacko.

 

Kto lubi kryminały, thrillery i Święta, znajdzie tu coś dla siebie. Może mniej tu ciepła niż w familijnych opowieściach gwiazdkowych, ale nie mimo to wciąż mamy tu dokładnie to, czego można oczekiwać po zapowiedziach. Na przedświąteczny i świąteczny okres, a także na bożonarodzeniowe podarki, „Świąteczne tajemnice” są jak znalazł.

 

Dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Komentarze