Oko na niebie - Philip K. Dick

CZYM JEST RZECZYWISTOŚĆ

 

Philipa K. Dicka znamy nie tylko z całego bogactwa intrygujących i często nietypowych pomysłów, jakimi atakował w każdym swoim dziele, ale też ze swoich licznych, napędzanych narkotykami lęków i paranoi. Wszystko to przełożyło się na dywagacje czy rzeczywistość nas otaczająca jest prawdziwa, które naznaczyły mnóstwo książek mistrza. A wszystko zaczęło się od tej powieści, lżejszej niż jego najsłynniejsze prace, mniej szalonej i prostszej, ale nadal bardzo dobrej i znakomicie nadającej się na początek przygody z prozą Dicka.

 

Lata 50. XX wieku. W trakcie wycieczki do bewatronu w Belmont, dochodzi do wypadku. Osiem osób, które staje się jego ofiarami, nie może powiedzieć, by nie miało szczęścia. Wychodzą z tej sytuacji cało, szybko wracają do zdrowia, ale coś jest nie tak. Coś się zmieniło. Oni, czy może otaczający ich świat? Do końca jeszcze nie wiadomo, ale wiadomo jedno: Coś kryje się za kurtyną rzeczywistości i oni zaczynają zdawać sobie z tego sprawę, a nawet dużo więcej…

 

Dick to pisarz specyficzny. Oderwany od ziemi, pogrążony w swoich fobiach, lękach i obsesjach, zagubiony, ale o dziwo właśnie z tych słabości uczynił siłę swoich powieści. Bo chyba nikt w literaturze tak, jak on nie oddał zwątpienia w rzeczywistość i wiary w to, co osobliwe, by przekonać do tego czytelników. Oczywiście wszystko to przyszło z czasem, im więcej zażywał zakazanych substancji i im bardziej jego mózg pracował po swojemu, ale już na początku, choć w łagodniejszej formie, jaką widzimy w „Oku na niebie”, robił to w znakomitym stylu.

 

Powieść „Oko na niebie”, którą znajdziecie w ofercie TaniejKsiazki, choć bardziej rozrywkowa, eksploruje też pewną filozoficzną i polityczną stronę całości i nie pozostawia nas bez przesłania i głębi. Ale jeszcze na tym etapie kariery stawia na więcej lekkości, bardziej przystępną treść, co nie jest żadnym minusem, nawet jeśli całość łatwiej jest śledzić i łatwiej przewidzieć. Ale wszystko, co tu widzimy, jest typowe dla Dicka. Niby proste, jakże nierealne wizje, nabierają nagle prawdziwych kształtów i trafiają tak do serca, jak i umysłu. A granica między fikcją a rzeczywistością zaciera się i otwiera bramy prowadzące do przyszłych dzieł, jeszcze bardziej doskonalących tematykę.

 

Wszystko to jest tradycyjnie wyśmienicie w swej prostocie napisane, w sposób treściwy, a zarazem oddziaływujący na wyobraźnię, a także doskonale wydane, w tomie zamkniętym w twardej oprawie, z dodatkową obwolutą, wspaniale, choć skromnie zilustrowanym. Po prostu świetna rzecz, genialnie prezentująca się przy tym na półce. Ponadczasowa klasyka, która nadaje się zarówno dla czytelników szukających ambitnej literatury fantastycznej, jak i tych chcących po prostu dobrej, świetnie napisanej rozrywki na poziomie.

 

Sprawdźcie też inne nowości w księgarni TaniaKsiazka.pl



Komentarze