poniedziałek, 21 stycznia 2019

Hrabia Monte Christo - Ena Moriyama

MONTE CHRISTO I EROTYKA


Historia wydawania mangi na polskim rynku zaczęła się od dzieła opowiadającego o rzeczach, jakże egzotycznych z perspektywy Japończyka, bo historii Polski. I podobnie egzotycznym dziełem jest także najnowsza jednotomówka od Waneko, „Hrabia Monte Christo”. Jako człowiek za opowieściami historycznymi nieprzepadający, podchodziłem do całości bardzo ostrożnie. Ostatecznie jednak okazało się, że najnowsze (przynajmniej na naszym rynku) dzieło Eny Moriyamy to kawał dobrego komiksu, wiernego pierwowzorowi, choć przesyconego typowo mangowym klimatem i pełnego elementów charakterystycznych chociażby dla „Herezji miłości” tej autorki.


Rok 1814. W Japonii trwa druga połowa okresu Edo, tymczasem Napoleon Bonaparte ucieka ze swojego więzienia, by odzyskać tron. W owym czasie Edmund Dantes, młody mężczyzna mający zostać kapitanem statku, staje się posiadaczem pewnego listu. Nie wie jeszcze, co to dla niego oznacza, ale kiedy wraca do swojej ukochanej Mercedes, by wziąć z nią ślub, zostaje aresztowany i zesłany do twierdzy d’If – miejsca dla więźniów politycznych, z którego nikt nigdy nie wraca. To tam dojrzewa w nim pragnienie zemsty za niewinne skazanie i utracone lata. Kiedy więc wydostaje się na wolność, zaczyna działać, stawiając wszystko na jedną kartę…


Każdy, komu podoba się seria „Herezja miłości” koniecznie powinien poznać także „Hrabiego Monte Christo”. Nie ważne, jakie ma preferencje gatunkowe czy tematyczne, bowiem właśnie w tej adaptacji najbardziej cenionej (i przy okazji liczącej sobie już niemal 175 lat) powieści Aleksandra Dumasa ojca Moriyama pokazuje swój charakter. To zresztą od niniejszej mangi zaczęła się jej kariera, więc możemy przekonać się, jak bardzo już na tym etapie Ena była ukształtowana, jako autorka.


A widać to bardzo wyraźnie. Choć mangaczka bierze na warsztat dzieło legendarne, wyciąga z niego jedynie samo sedno, zachowując zarówno realia, jak i najważniejsze wątki, i obleka w coś własnego. Mamy więc tu sporo humoru, bez którego nie obędzie się żadna, nawet najpoważniejsza manga (co zawsze dodaje im realizmu, bo w końcu w życiu nikt nie jest tylko poważny, prawda?), a także jeszcze więcej erotyki i namiętności. Jest tu też dość mocno podkreślony wątek romantyczny, zaprezentowany w stylu, do jakiego przyzwyczaiły nas kobiece miłosne mangi – w szczególności te kostiumowe.


I w podobnej stylistyce utrzymana jest też szata graficzna, momentami kojarząca się z pracami pań z grupy Clamp (pamiętacie jeszcze „X”, „Chobits” czy „Cardcaptor Sakura”?). Kreska jest tu podobna do ich mroczniejszych komiksów, cieniowanie i użycie rastrów też kojarzą mi się chociażby z nigdy niedokończonym „X”, a do tego mamy rewelacyjnie oddane tła i bogactwo detali, tworzące na naszych oczach niesamowite obrazy. Nie zapominajmy też o świetnym wydaniu, pogrubionym, o powiększonym formacie, choć z jednoczesnym zachowaniem standardowej ceny, a to cieszy.


I chociaż „Hrabia Monte Christo” ma swoje minusy, jak chociażby nieco zbyt szybko poprowadzona fabuła (gdyby to była dłuższa seria, byłoby dużo lepiej, ale i tak jest naprawdę dobrze), całość warto polecić nie tylko miłośnikom twórczości Moriyamy. Owszem, to bardziej kobieca, niż męska manga, jednak zarówno sam temat, jak i spora doza erotyki przemówi także do płci brzydkiej. Dlatego ze swej strony polecam, bo to jedna z lepszych jednotomówek od Waneko.


A wydawcy dziękuję za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza