II wojna domowa - Brian Michael Bendis, David Marquez

RUNDA DRUGA


W czasach Marvel Now zaczęto wracać do dwóch najważniejszych opowieści, jakie dla wydawnictwa stworzył Mark Millar. Dwóch największych kasowych hitów w dziejach Marvela i zarazem dwóch przełomowych historii, które na zawsze odmieniły oblicz całego uniwersum. Pierwszym z nich był oczywiście „Wolverine: Staruszek Logan”, drugim „Wojna domowa”, która trafiła także na ekrany kin w formie filmu „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”. Event „Tajne wojny” pozwolił na chwilę wrócić do tych opowieści, ale wydawca nie zamierzał zmarnować potencjału i tak oto w Marvel Now 2.0 najpierw wystartowała regularna kontynuacja przygód starego Logana, a teraz w ręce czytelników trafia także event „II wojna domowa”.Jak niewiele trzeba by podzielić superbohaterów, świat dowiedział się już nieraz. Wojna domowa o to, czy herosów powinno się rejestrować i sankcjonować ich działalność, czy też nie, wywołała wielkie zmiany w całym świecie. Całkiem niedawno obrońcy Ziemi zostali też poróżnieni przez sposoby radzenia sobie z zagrożeniem, jakim były inkursje, wyniszczające kolejne wszechświaty. Teraz nadchodzi dla nich kolejny sprawdzian, kiedy na scenę wkracza Ulysses – Inhuman przewidujący przyszłość. Kapitan Marvel postanawia wykorzystać jego dar by zapobiec zbrodniom, które jeszcze się nie wydarzyły, ale Tony Stark sprzeciwia się takiemu podejściu do sprawy. Bo czy można aresztować kogoś za coś, czego jeszcze nie zrobił? Superbohaterowie zaczynają opowiadać się po jednej ze stron, a wydarzenia zaczynają nabierać tempa. Kiedy jednak dochodzi do tragedii, a konflikt przekracza granicę, zza której nie ma już powrotu, zaczyna się kolejna wojna domowa bohaterów. Jak ich społeczność przetrwa to wydarzenie? I jaką cenę przyjdzie im za to wszystko zapłacić?


Brian Michael Bendis chyba nieźle poczuł się w butach Marka Millara. Nie dość bowiem, że najpierw w dobrym stylu przywrócił nam „Staruszka Logana”, to teraz atakuje drugą wojną domową. Pierwsza opowieść o starciu herosów nie była niczym oryginalnym, bo pomysł na rejestrację bohaterów i zmuszenie ich do oficjalnej działalności już w latach 80. wykorzystali Frank Miller i Alan Moore i nieszczególnie oryginalny jest także sequel. W końcu już na pierwszy rzut oka kojarzy się z „Raportem mniejszości” Dicka (oraz filmem Spielberga o tym samym tytule), ale przecież i w komiksach wykorzystano go nie raz. Weźmy choćby mangowe serie „Inspektor Akane Tsunemori” czy „Enra z piekła rodem”. Bendis zresztą podobną ideę wykorzystał w albumie „Guardians of the Galaxy (Strażnicy Galaktyki)/All-New X-Men: Proces Jean Grey”, gdzie przeniesioną z przeszłości Jean Grey sądzono za zbrodnie, których jeszcze nie popełniła. A to tylko kilka z niezliczonej ilości przykładów.


Ważne jest jednak nie to czy opowieść ta jest oryginalna, czy nie, a czy po prostu jest dobra. I ta jest. Nawet bardzo. Bendis tradycyjnie dla siebie bierze ograne motywy i przedstawia nam je po swojemu, wyciągając z nich to, co najlepsze. W konsekwencji powstała dynamiczna, wciągająca i naprawdę znakomicie opowiedziana historia superhero. Coś, co czyta się naprawdę przyjemnie i chciałoby się zobaczyć na wielkim ekranie. Naprawdę dobra szata graficzna świetnie wieńczy całości, a tradycyjnie znakomite wydanie stanowi przyjemną kropkę nad i. miłośnikom Marvela i Avengersów polecam gorąco i czekam na kolejne eventy.


Dziękuję wydawnictwu Egmont a udostępnienie egzemplarza do recenzji. Recenzja ukazała się także na portalu Planeta Marvel.Chronologia czytania eventu i wydanych po polsku tie-inów:

·         Niezwyciężony Iron Man #6-11
·         II wojna domowa #0
·         All-New Wolverine #8-9 (z tomu All-New Wolverine 2: II Wojna Domowa)
·         Ms. Marvel Vol. 4 #7 (z tomu Ms. Marvel 6: II Wojna Domowa)
·         II wojna domowa #1
·         Civil War II Free Comic Book Day
·         Deadpool Vol. 4 #14-18 (z tomu Deadpool 5: II Wojna Domowa)
·         II Wojna Domowa: Amazing Spider-Man     
·         All-New Wolverine #10-12 (z tomu All-New Wolverine 2: II Wojna Domowa)
·         Niezwyciężony Iron Man #12-13
·         II wojna domowa #2
·         II Wojna Domowa: X-Men 
·         Ms. Marvel Vol. 4 #8-10 (z tomu Ms. Marvel 6: II Wojna Domowa)
·         Captain America: Steve Rogers  #4
·         II wojna domowa #3
·         All-New, All-Different Avengers #13-15 (z tomu Avengers 3: II Wojna Domowa)
·         Ms. Marvel Vol. 4 #11 (z tomu Ms. Marvel 6: II Wojna Domowa)
·         Mockingbird #6
·         II wojna domowa #4
·         Mockingbird #7-8
·         Niezwyciężony Iron Man #14
·         II wojna domowa #5-6
·         Captain America: Steve Rogers #5-6
·         II wojna domowa #7-8

Komentarze