poniedziałek, 2 lutego 2015

Mroczna Wieża, tom 1: Roland - Stephen King

MROCZNY POCZĄTEK


Samotny rewolwerowiec przemierza pustynię tajemniczego świata ścigając Człowieka w Czerni, który zna odpowiedź na dręczące go pytania odnośnie tajemniczej Mrocznej Wieży. Czym jest ta budowla, do której z taką zaciętością zmierza rewolwerowiec? I kim jest sam tytułowy bohater?


Saga "Mroczna Wieża" to dzieło życia Stephena Kinga, jednego z najbardziej płodnych autorów naszych czasów, a zarazem niekoronowanego króla horroru. Dzieło, nad którym pracował 34 lata i w którym zbiegły się wszystkie stworzone przez niego książki. I, co trzeba przyznać już na początku, dzieło warte poznania, choć pierwszy tom, "Roland" (swoją drogą czemu zmieniono oryginalny tytuł "Rewolwerowiec", nie potrafię zrozumieć) wielu może odstraszyć. Nawet w tej nowej, poprawionej wersji.


Styl jest tu lekki i przyjemny - spora tu zasługa zmian wprowadzonych przez Kinga - a fabuła odpowiednio tajemnicza, pobudzająca wyobraźnię i wciągająca. Gorzej rzecz ma się z postaciami. Roland wydaje się bezdusznym psychopatą, a pozostali, choć niczego im nie brakuje i psychologicznie są przekonujący, daleko mają do największych dokonań Króla na polu prawdziwości wykreowanych przez niego bohaterów.


Nie znaczy to jednak, że psują oni powieść. Bynajmniej. Po prostu wielu czytelników przyzwyczajonych do kingowych dzieł, może poczuć się zawiedziona. Kiedy jednak zaakceptują taki stan rzeczy, cała reszta będzie już zachwycać ich coraz bardziej.


Wspominałem jednak, że jest to wersja poprawiona, co rodzi pytanie: co w niej poprawiono i co oznacza to dla tych, którzy znają pierwszą wersję. Odpowiedź jest taka, że zmieniono niewiele. King dodał kilka nowych scen (w tym z najważniejszą liczbą dla serii czyli 19) i przedmowę, upłynnił styl i poprawił kilka błędów, ale poza tym nie dokonał żadnej dużej ingerencji w treść, więc znający "Rolanda" bez poprawek, śmiało mogą sobie darować lekturę.


I cóż pozostaje mi dodać? Chyba tylko: przeczytajcie, bo naprawdę warto. I pamiętajcie, to dopiero początek!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza