piątek, 3 kwietnia 2015

Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci - Rafał Kosik

FELIX, NET I NIKA ORAZ ŻYCIA ALTERNATYWNE 2


Felix, Net i Nika znajdują się właśnie w świecie, który stanowi alternatywną wersję Polski, pokazującą co by było, gdyby Druga Wojna Światowa trwała miesiąc, Hitler został uznany za zdrajcę przez własnych ludzi, a Polska podzielona między Niemcy a ZSRR. Dziwna rzeczywistość wydaje się kusząca, szczególnie, że tu rodzice Niki żyją! Ale Felix i Net nie zamierzają tu zostać, a pozwolenie przyjaciółce na życie w tej rzeczywistości może wywołać nie lada paradoks. Szczególnie, kiedy na jaw wychodzą pewne fakty…

Czy uda im się wrócić do swojego świata?

Czy ich przyjaźń przetrwa?

I kim jest tajemniczy złoty jeż?


Jubileuszowy, dziesiąty tom serii FNiN, to bezpośrednia kontynuacja rewelacyjnej historii o podróży przez światy alternatywne. Historii ukazującej czytelnikom nie tylko jak potoczyłby się losy przyjaciół, gdyby do pewnych zdarzeń nie doszło, ale także, a może przede wszystkim, prezentująca losy naszego kraju, w którym na przykład nie dochodzi do upadku komuny. Tym razem Kosik serwuje nam jeszcze więcej alternatywnej historii (Polska granicząca z Chinami? Czemu nie!), jeszcze więcej szalonych pomysłów i wszystko to, czego tylko może oczekiwać stały czytelnik.


Warto jednak bliżej przyjrzeć się faktowi przynależności książki do gatunku alternate history, bowiem tomy 9 i 10 to chyba jedyny na naszym rynku przykład tego typu literatury dla młodzieży. Druga sprawa zaś jest taka, że choć alternate history w ostatnich latach stało się niezwykle popularne, większość powieści spod tego szyldu zdaje się jedynie żerować na takiej etykietce, prezentując rzeczy niemające z tematem nic wspólnego. Kosik natomiast doskonale wypełnił warunki przynależności do tego konkretnego gatunku, nie tracąc przy tym charakterystycznych dla siebie stylistyki, wątków czy rozwiązań fabularnych, które wymykają się przewidywaniom czytelnika. Poza tym czytelnicy jego dojrzalszych utworów ze zbioru „Obywatel, który się zawiesił”, odnajdą tutaj pomysły znajome ze „Skrytogrzeszników” czy „Szczeliny”.


Najważniejszy jest jednak klimat i problemy zdawałoby się bez wyjścia, z jakimi mierzyć się muszą Kosikowi bohaterzy. Niezależnie od otoczki, niezależnie od czasów, najważniejszym ratunkiem jest tutaj przyjaźń. Przyjaźń ponad wszystko, pomimo wad i niedoskonałości nas wszystkich. Przyjaźń bohaterów, o których autentycznie się martwimy. Budowana z wyczuciem i smakiem atmosfera ciągłego zagrożenia, niepewności i braku nadziei na wyjście z sytuacji, tylko potęguje nasze odczucia względem tego, co dzieje się na kartach powieści.


Wniosek płynący z tego wszystkiego jest prosty – „Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2: Alternauci” to znakomite podsumowanie okrągłej dziesiątki tomów, trzymające tradycyjny, bardzo wysoki poziom i godne polecenia każdemu, kto ceni świetną zabawę, z inteligentnymi przemyśleniami, dużą dawką fantastyki i humoru. Dla mnie to smakowita mieszanka i nie żałuję ani chwili spędzonej na lekturze. A wydawnictwu Powergraph składam serdeczne podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz