poniedziałek, 3 grudnia 2018

Karneval #12 - Touya Mikanagi

ATAK SŁODYCZY I UROKU


W dwunastym tomie „Karnevala” nadchodzi nieco spokojniejszy czas dla bohaterów. Akcja schodzi na dalszy plan, podobnie jak przeszłość postaci, zamiast nich mamy natomiast mnóstwo uroku, lekkości i wręcz familijne klimaty. Ale ponieważ to właśnie tego typu słodycz od samego początku była jedną z największych sił nośnych serii (a dla jej przeciwników, największym minusem, to jednak temat na zupełnie inne rozważania), jej miłośnicy będą z całości bardzo zadowoleni.


Zanim jednak wspomniane rzeczy zdominują tomik, na czytelników czeka kilka istotnych spraw. Na dobry początek okazuje się, że dom Uro odwiedził Azana. Kagiri i Kiharu nie ufają mu, bo przecież jest z CYRKU, jednak ten chce dołączyć do nich, tworzyć nowe istoty i dowiedzieć się, dokąd zmierza życie.

Tymczasem Karoku wyjaśnia czym jest notes znaleziony w jaskini w lesie Niji, a Nai dostaje zaproszenie od Yanariego. Może ze sobą zabrać przyjaciół, więc w drogę rusza razem z Yogim, Garekim, Tsukumo i Yukkinem, który wrócił już z naprawy z nowymi funkcjami. Nie mają jednak pojęcia, że to, co wygląda na zwykłe przyjęcie, jest w rzeczywistości prawdziwym sprawdzianem dla Yanariego. Jeśli wszystko się uda, chłopak wygra zakład ze swoim ojcem i zyska nie tylko dobrą opinię, ale też i swego rodzaju wolność. Niestety, są osoby, które nie chcą by wygrał tę rywalizację, bo stanowiłby dla nich zagrożenie…


O ile jeszcze poprzedni tom miał do zaoferowania całkiem sporo szybkiej i mocnej akcji, o tyle ten niemal w całości skupia się na uroku i słodyczy. Dlatego też miłośnikom pędzących na złamanie karku wydarzeń może się on wydać przejściową historią, pomostem między ważniejszymi opowieściami, ale nawet jeśli tak jest, to jest on rzeczą równie udaną, co pozostałe części serii, a to należy docenić. I to jeszcze jak.


A wracając do głównego tematu… Dużo humoru, dużo słodyczy i jeszcze więcej uroku, tym razem ocierającego się wręcz o świąteczne opowieści, sprawia, że całość wciąga i bawi. za to kocha się tą serię i za to również pokochacie ten tom. Ja połknąłem go dosłownie na raz, naprawdę zadowolony z lektury, wdzięczny, że tym razem nie było materiału zza kulis powstawania kolejnych okołokarnevalowych produkcji.


Podsumowując, jak zwykle polecam bardzo gorąco. Może nie jest to wybitna manga i bardziej nadaje się dla kobiet, niż facetów, to jednak jest udana i dostarcza dobrej zabawy. Lepszej, niż po pierwszych dwóch-trzech tomach można było oczekiwać.


Dziękuję wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza