poniedziałek, 21 grudnia 2020

Staruszek Logan #6: Życia minione - Jeff Lemire, Filipe Andrade, Eric Nguyen

STARUSZEK MINIONY


Jeff Lemire przejął pisanie Staruszka Logana – szukajcie go w ofercie księgarni TaniaKsiazka – kiedy seria na stałe weszła do kanonu Marvela. Nie miał łatwego zadania, bo przed nim opowieścią tą zajmowali się wybitni scenarzyści, którzy – Millar w szczególności – uczynili z niej przełomowe dzieło. Lemire jednak dał radę i chociaż nie stworzył komiksu genialnego ani też z nadmiarem ambicji, o dziwo udało mu się stworzyć przyjemnie ponurą i depresyjną, a jednak nie wolną od nadziei opowieść superhero. A teraz wszystko to dobiega końca i jest to koniec sentymentalny i satysfakcjonujący.


Odkąd ujrzał przyszłość w przerażającej wizji, Logan nie przestaje myśleć o dziecku, które pozostawił na Ziemiach Jałowych. Żeby je ocalić, musiałby jednak wyprawić się w inne czasy, i to z pomocą superłotra, który może się okazać groźniejszym sojusznikiem niż wrogiem. Czy podróż w czasie pomoże Loganowi pogodzić się z przeszłością? Czy też zmuszony jeszcze raz przeżyć swoje najtrudniejsze chwile Wolverine ulegnie pokusie i znów spróbuje odmienić bieg historii?


Superbohater przeżywający jeszcze raz najważniejsze chwile swojego życia? To zna każdy miłośnik komiksów. Wątek ten zresztą został znakomicie i chyba niedoskonałej wykonany w znanej także w Polsce opowieści Amazing Spider-Man: Wszystkiego najlepszego. Nie zmienia to jednak faktu, że Lemire zbudował na tym bardzo udaną historię. Zresztą wszystkie komiksy superhero, jakie wyszły spod jego ręki były skonstruowane na podstawie ogranych już pomysłów, jak chociażby Moon Knight, gdzie po raz n-ty wykorzystano ideę przebudzenia bohatera w szpitalu psychiatrycznym, gdzie okazuje się, że nigdy herosem wcale nie był. A jednak i tak każdy z nich – a przynajmniej większość – był udany i dostarczał dobrej zabawy.


I tak samo jest z tym tomem Staruszka Logana, w którym akcja jest dobra, ale nie przesadnie szybka, a na dodatek bardzo sentymentalna. Fabuła, jak zawsze jest dobrze pomyślana, konkretnie rozpisana, ma do tego odpowiednie tempo, a Lemire stara się zbudować należyty klimat. Na nudę nie ma tu miejsca, , a postacie zostały naprawdę dobrze nakreślone. Co ważne, chociaż Staruszek Logan to świetna lektura, która może i mocno czerpie z dorobku poprzedników, ale nie wymaga od czytelnika znajomości zawiłych losów postaci. Chociaż warto pamiętać, że dla długoletnich fanów znajdzie się tu kilka smaczków.


Jeśli chodzi o grafiki, Filipe Andrade to rysownik, którego może nie uwielbiam, a na początku mnie nie kupował, jednak teraz w końcu się do niego przekonałem. Słabiej wypada Eric Nguyen, ale jako ogół Życia minione to po prostu dobry komiks dla miłośników Wolverine’a i X-Men. Dobra zabawa gwarantowana.Sprawdźcie też inne komiksy i nowości w księgarni TaniaKsiazka.pl.


Recenzja ukazała się najpierw na portalu Planeta Marvel.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz