Świąteczne tajemnice – Agatha Christie, Catherine Aird, Robert Bernard, Peter Lovesey, Ellery Queen, Colin Dexter, Susan Moody, Mary Roberts Reinhart, Ellis Peters, Donald E. Westlake, Damon Runyon, Ron Goulart, Thomas Hardy, Meredith Nicholson, Gillian Linscott, Edward D. Hoch, Peter Todd, S.C. Roberts, Arthur Conan Doyle, John D. MacDonald, Novell Page, Joseph Commings, Peter Lovesey, Edmund Cox, Pat Frank, Andrew Klavan, Fergus Hume, Max Allen Collins

ŚWIĘTA Z TRUPEM

 

Kolejna świąteczna propozycja od Zysku to jeszcze jedna antologia świątecznych opowiadań z dreszczykiem. Tym razem jednak nie ograniczona do wiktoriańskich krótkich teksów literackich, a prezentująca twórczość z różnych okresów. Wszystkie jednak warte są uwagi i każde – nawet te najbardziej współczesna – utrzymane są w klasycznej estetyce.

 

„Świąteczne tajemnice” podzielone zostały na pięć części. Pierwsza z nich to „Tradycyjne opowiadania świąteczne”, a wśród z nich czeka na Was zarówno klasyczna opowiastka Aghaty Christie o jej czołowym bohaterze, Herkulesie Poirocie, jak i współczesne dzieła pokroju prozy Cathrine Aird, która swoje twory utrzymuje w stylistyce jej legendarnych poprzedników.

Potem czeka na nas łagodne, humorystyczne podejście do tematu. Nadal utrzymane w podobnym klimacie, ale lekkie, przeznaczone dla odprężenia, bawiące się schematami. Tu nawet Thomas Hardy zaskakuje swoim delikatnym obliczem.

W środkowej części tomu połączone zostają dwa elementy: okres wiktoriański, który słynął zarówno ze świątecznych opowieści, jak i kryminałów, z najbardziej znanym detektywem tamtych czasów: Sherlockiem Holmesem. Ale nie jest to oczywiste podejście do tematu, bo obok klasyki Doyle’a – „Niebieskiego karbunkułu”, dostajemy tu sherlockowe wariacje różnych twórców, zarówno mniej, jak i bardziej poważne.

Na tych, którzy stęsknili się za bardziej sensacyjnym podejściem, zaraz potem czeka dział „Sensacyjne opowieści świąteczne”. Tu, w trzech zaledwie, ale wartych poznania opowiadaniach, John D. MacDonald, Norvel Page i Joseph Commings, serwują nam stricte kryminalne podejście do tematu.

Tom wieńczą „Niesamowite opowiadania świąteczne”, czyli coś dla miłośników grozy. Duchy i straszydła są tu na porządku dziennym, tajemnic nie brakuje, a wszystko to znów ma klasyczny posmak. I naprawdę udany klimat.

 

I właściwie niewiele już zostało do dodania. „Świąteczne tajemnice” to miks najróżniejszych krótkich form, które łączą zarówno świąteczny czas, jak i mocno klasyczne wrażenie, jakie sprawiają. Są tu typowe zagadki kryminalne, są horrory, są wreszcie komedie i bardziej nastrojowe, nostalgiczne utwory. Mistrzowie mi legendy pióra spotykają się tu z autorami, którzy nie są nam szczególnie znani, a wszystko to trzyma zaskakująco dobry poziom. Ze wszystkich kryminalno-horrorowych antologii świątecznych to właśnie ta była dla mnie najprzyjemniejszym doznaniem i zapewniła porcję wrażeń.

 

Dlatego jeśli szukacie dobrej książki z dreszczykiem na świąteczny czas, ta pozycja to rzecz dla Was. Dobrze napisana, intrygująca, różnorodna… Każdy miłośnik kryminałów, grozy i Bożego Narodzenia znajdzie tutaj coś dla siebie. I to na poziomie, który naprawdę go usatysfakcjonuje. A niejednego zachęci do poznania innych dzieł autorów, którzy się na niego złożyli.

 

Dziękuję wydawnictwu Zysk za udostępnienie egzemplarza do recenzji.    Komentarze