Wznowienia "Spider-Mana" z czasów TM-Semic (lista)

TM-SEMIC RAZ JESZCZE

 

Ostatnio na polskim rynku pojawiło się sporo wznowień klasycznych komiksów ze Spider-Manem. Dlatego też postanowiłem przyjrzeć się im przez pryzmat tego, co przed laty nad Wisłą publikowało niezapomniane wydawnictwo TM-Semic. A dokładniej, co, kiedy i gdzie z wydanych przez nich ponad stu numerach komiksu „Amazing Spider-Man” (plus wydań specjalnych) pojawiło się po latach we wznowieniach czy zbiorczych edycjach.

 

·         „Amazing Spider-Man” #1/1990 – pierwsza opowieść z tego zeszytu wznowiona została w albumie „Essential Punisher”

·         „Amazing Spider-Man” #5/1990 – pierwsza opowieść z tego zeszytu wznowiona została w albumie „Narodziny Venoma” z „WKKM”

·         „Amazing Spider-Man” #1/1991 – druga opowieść z tego zeszytu wznowiona została w tomie „Amazing Spider-Man. Epic Collection: Ostatnie łowy Kravena”

·         „Amazing Spider-Man” #2/1991 – wznowiony został w tomie „Amazing Spider-Man. Epic Collection: Ostatnie łowy Kravena”

·         „Amazing Spider-Man” #3-5/1991 – wznowione zostały w tomie „Amazing Spider-Man. Epic Collection: Venom” (a nr. 4/1991 dodatkowo w „Narodziny Venoma” z „WKKM” i „Superzłoczyńcy Marvela: Venom" oraz w albumie Wielkie pojedynki Kolekcja #7: Venom kontra Spider-Man)

·         „Amazing Spider-Man” #6/1991 – pierwsza opowieść z tego zeszytu wznowiona została w tomie „Amazing Spider-Man. Epic Collection: Venom”

·         „Amazing Spider-Man” #7-9/1991 – wznowione zostały w tomie „Amazing Spider-Man. Epic Collection: Venom”

·         „Amazing Spider-Man” #10/1991 – pierwsza opowieść z tego zeszytu wznowiona została w tomie „Amazing Spider-Man. Epic Collection: Venom”

·         „Amazing Spider-Man” #10/1991 – druga historia wznowiona w albumie „Amazing Spider-Man: Inferno” z „Epic Collection”

·         „Amazing Spider-Man” #11-12/1991 – 1-5/1992 – wznowione w albumie „Amazing Spider-Man: Inferno” z „Epic Collection” (dodatkowo #1/1992 wznowiony w albumie Wielkie pojedynki Kolekcja #7: Venom kontra Spider-Man”)

·         „Spider-man: Podwójne życie pająka” („Wydanie specjalne” #3 [2/1992]) – wznowione w albumie „Amazing Spider-Man: Inferno” z „Epic Collection

·       „Amazing Spider-Man #6-7 i 9/1992 – wznowione w albumie „Wielkie pojedynki Kolekcja #7: Venom kontra Spider-Man” i „Amazing Spider-Man: Kosmiczne przygody” z „Epic Collection”)

·       „Amazing Spider-Man #10/1992 – wznowiony w albumie „Wielkie pojedynki Kolekcja #7: Venom kontra Spider-Man” i „Amazing Spider-Man: Kosmiczne przygody” z „Epic Collection”)

·       „Amazing Spider-Man” #5/1993 – wznowiony w albumie „Wielkie pojedynki Kolekcja #7: Venom kontra Spider-Man”)

·         „Amazing Spider-Man” #7/1993 – wznowiony został w tomie „The Spectacular Spider-Man” od Mucha Comics

·         „Amazing Spider-Man” #10/1993 – wznowiony został w tomie „The Spectacular Spider-Man” od Mucha Comics

·         „Amazing Spider-Man” #11/1993 – wznowiony został w tomie „Spider-Man” z „Klasyki Marvela”

·       „Amazing Spider-Man” #12/1993 – druga historia wznowiona w albumie „Wielkie pojedynki Kolekcja #7: Venom kontra Spider-Man”)

·         „Amazing Spider-Man” #1-3/1994 – wznowione zostały w tomie „Amazing Spider-Man. Epic Collection: Ostatnie łowy Kravena” oraz w tomie „Ostatnie łowy Kravena” od „WKKM”

·         „Amazing Spider-Man” #/7/1994 – wznowiony został w tomie „The Spectacular Spider-Man” od Mucha Comics

·         „Amazing Spider-Man” #1-3/1995 – wznowione zostały w tomie „Spider-Man” z „Klasyki Marvela”

·         „Amazing Spider-Man” #4/1995 – wznowiony został w tomie „Spider-Man” z „Klasyki Marvela” (bez pierwszej historii)

·         „Amazing Spider-Man” #9/1995 – wznowiony został w tomie „Spider-Man” z „Klasyki Marvela”

·         „Amazing Spider-Man” #10/1995 – wznowiony został w tomie „The Spectacular Spider-Man” od Mucha Comics

Poza tym wznowienia doczekał się pierwszy „Mega Marvel” z historią „Torment” (w tomie „Spider-Man” z „Klasyki Marvela”), „Ultimate Spider-Man" #1-7 (w ramach WKKM" i Klasyki Marvela") oraz wydany przez Fun Media (w które przekształciło się TM-Semic) pierwszy zeszyt „Amazing Spider-Mana” z 2003 (przypomniany zarówno przez „Dobry Komiks”, jak i w tomie „Powrót do domu” z „WKKM”). Kolejne opowieści już czekają na swój wielki powrót i dobrze, że tak się dzieje. Bo chociaż mam wielki sentyment do wydań od TM-Semic i doceniam wkład wydawnictwa w promocję komiksu amerykańskiego nad Wisłą, to należy pamiętać, że oficyna oferowała swoje komiksy nie tylko na kiepskiej jakości papierze, ale też i ze słabym tłumaczeniem, a na dodatek mocno pocięte, by mieściły się w ramach zeszytów, jakie wydawali. Że już o pominięciu publikacji powiązanych z nimi, ważnych historii nadających im kontekst i często większy sens, nie wspomnę.

Komentarze