środa, 22 kwietnia 2015

Sztukoterapia - Art Déco. 100 antystresowych kolorowanek


POCZUĆ SIĘ MISTRZEM


Poznajcie art Nouveau i art déco, dwa style, które należały do najważniejszych w wieku XX. Art nouveau zwany inaczej Secesją starał się dążyć do jedności najróżniejszych dziedzin sztuki, art déco, wywodząc się bezpośrednio z niej właśnie, stanowiąc niejako odpowiedź na jej założenia i bunt przeciw jej zasadom, hołdował dekoracjom. Dwa przeciwne bieguny czy może dwa uzupełniające się składniki? Dzięki nowej modzie na naszym rynku – modzie antystresowych kolorowanek przeznaczonych dla dorosłych – która do Polski przybyła wprost z kraju sztuk wszelakich, Francji, teraz każdy może poznać te style, a przede wszystkim odprężyć się w inteligentny sposób. I poczuć jak mistrz.


Czym jednak różnią się te kolorowanki od tych, które w dzieciństwie każdy z nas z pasją zapełniał pociągnięciami kredek bądź flamastrów? Przede wszystkim precyzją i stopniem skomplikowania. Szczegółowe, piękne ilustracje, które czytelnik ma oblec w paletę barw, wymagają prawdziwego zaangażowania. Od dzieł witrażowych i motywów, przez kafelki i posadzki, po dzieła wielkich mistrzów, jak Alfons Mucha czy Paul Klimt. Książka zabiera czytelnika/kolorystę w podróż przez sto ilustracji a zarazem przez olbrzymią paletę przykładów zastosowania obu nurtów w praktyce.


Poza wartością relaksacyjną, publikacja niesie także ze sobą niezaprzeczalną wartość poznawczą, utrwalając zasady rządzące poszczególnymi stylami bardziej, niż wszelkie podręczniki, a przy tym nie epatując przecież żadnymi pisanymi formułkami. Sztuka przede wszystkim trafiać ma do serca, nie do umysłu obcującego z nią – czas na refleksje przychodzi potem, a tych i w tym wypadku nie zabraknie.


Oczywiście omawiając „Sztukoterapię…” nie można nie wspomnieć o jakości wydania. Gruby papier doskonale spełnia swoje zadanie, twarda oprawa zaś chroni nasze artystyczne osiągnięcia. Wystarczy tylko wziąć do ręki kredki, otworzyć kolorowankę i dać się ponieść wyobraźni. Ale uwaga! Rzecz wciąga, a każdy rysunek to zabawa na długie godziny.


Dlatego, jeśli interesuje Was sztuka i chcecie zapewnić sobie rozrywkę na wiele dni, zapoznajcie się z tą nową modą. Polecam, a wydawnictwu Egmont składam serdeczne podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz