czwartek, 21 maja 2015

Powrót rzęsorka - Tomasz Samojlik

POWRÓT PRZYJACIÓŁ Z RYJÓWKOWEGO LASU


Ryjówki powracają w trzecim tomie swoich przygód i znów zmierzyć muszą się z wielkim niebezpieczeństwem, które zagraża życiu wszystkich mieszkańców lasu. Czy pokonają podziały i niechęć dla wspólnego dobra?


Wszystko zaczyna się od człowieka. Bezmyślny ludź podejmuje się wypalania traw, niezbyt przejmując się pilnowanie ognia. Płomienie zaś rozprzestrzeniają się, sięgając powoli domu naszych bohaterów.

Tymczasem w lesie swoje rządy zaprowadza król Odylec, który wraz z matką dba właściwie tylko o samego siebie. W wyniku jego działań część bohaterów zostaje wygnana. Dobrzyk zaś odkrywa, że las płonie i wszystkich ich czeka śmierć jeśli czegoś nie zrobią, ale  co mogą, kiedy rzeka wyschła z powody tamy bobrów? Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z przepowiednią, Dobrzyk będzie musiał się poświęcić dla dobra ogółu…


Ten uroczy komiks dla dzieci w pierwszej chwili skojarzył mi się z serialem, który oglądałem jako dziecko – „Przyjaciele z Zielonego Lasu” – i skojarzenie to nie minęło, choć „Powrót Rzęsorka” nie jest wcale kopią tamtej fabuły. To, co łączy oba tytuły, to przede wszystkim zwierzęce spojrzenie na świat i ludzi a także klimat. Przygody, humor, nienachalny dydaktyzm, nauka poprzez zabawę… Klasyka łączy się tu z nowoczesnością, nie brak też przesłania i ciekawostek z życia tych mniejszych mieszkańców lasu.


Strona graficzna to prosta, ale przyjemna dla oka kreska i taki sam kolor. Rysunki w sam raz nadają się dla dzieci i z pewnością dadzą im sporo frajdy. Podobnie jak tradycyjnie dla Kultury znakomite wydanie oferujące plakat z domem bohaterów.


Jednym słowem jest to dobry komiks dla dzieci – i dobry także dla początków przygody z tym medium – dlatego polecam go Waszej uwadze, a wydawnictwu Kultura Gniewu składam serdeczne podziękowania za udostępnienie i egzemplarza do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz