wtorek, 7 sierpnia 2018

Time Killers - Kazue Kato

MANGA DLA ZABICIA CZASU


Na mangowym rynku wydawniczym już jednotomówki są wyjątkiem, potwierdzającym, że tak naprawdę liczą się przede wszystkim serie rozciągnięte na kilkanaście, kilkadziesiąt tomów. Tym rzadziej więc zdarzają się także krótkich form. Czasem można się jednak natknąć na takie dzieło, a jednym z nich jest właśnie "Time Killers", komiks zbierający krótkie historie Kazue Kato, zaczynając od jej debiutu, a na one-shocie, który dał początek serii "Ao no Exorcist" skończywszy. Co ciekawe, choć całość nie jest odkrywcza i jakże często nosi znamiona prac młodego artysty, to i tak oferuje znakomitą zabawę, która aż zachęca do zapoznania się z opus magnum mangaczki.


Różne historie, różni bohaterowie, ale jedna wspólna rzecz: niezwykłość zmieniająca ich życie. Płatny morderca dostaje zlecenie zabicia ojca swojego jedynego przyjaciela. Człowiek i królik mają podjąć się ochrony pola pomidorów. Indianin przekonuje się, co znaczy droga wojownika. Dziecko superbohaterów musi zmierzyć się z własnymi lękami. Pewien mężczyzna zmaga się z myślą, że kogoś zabił. Inny wpada do wody, gdzie spotyka niezwykłą istotę. Kolejny odkrywa, że jego czarka potrafi spełniać życzenia, a pewna kobieta wyrusza w niezwykłą podróż. Potem chłopak, który porzucił swoje kosmiczne pasje, bo zawsze był z ich powodu wyśmiewany, odkrywa, że dziewczyna, którą kocha podziela jego zainteresowania, a na dodatek staje się świadkiem inwazji kosmitów chcących zniszczyć ziemię. A na koniec w pewnym domu zjawia się pewien egzorcysta by poradzić sobie z demonem…


O "Time Killers" można powiedzieć wiele rzeczy, ale nie to, że tytuł grzeszy oryginalnością. Poszczególne shorty to dość oczywiste wariacje na doskonale znane tematy, utrzymane raczej w shounenowej stylistyce, choć nie stroniące także od bardziej poważnych i brutalnych treści czy poruszające się w mniej oczywistych gatunkach (choćby western). Cały zbiorek czyta się przy tym naprawdę znakomicie, jest lekki i bardzo przyjemny w odbiorze. Może i nie znajdziecie tu większego novum, ale ma w sobie to "coś". Coś, co sprawiło, że po jego lekturze mam ochotę sięgnąć po "Ao no Exorcist", choć wcześniej sam pomysł tej serii niezbyt mnie do niej przekonywał.


Przy okazji zbiorek trzyma niemal przez cały czas naprawdę dobry poziom. Są tu historie słabsze, jak choćby rozczarowujący fabularnie, choć znakomity rysunkowo western, jest też kilka naprawdę świetnych, nastrojowych i oferujących całkiem sporo emocji. A wszystko to w bardzo dobrym stylu zilustrowane, lepiej niż sugerowało to opus magnum autorki. W "Ao no Exorcist" jej kreska jest prostsza i bardziej shounenowa, a tu, choć i takie prace znajdziecie w "Time Killers", czeka na Was bardziej dopracowana, szczegółowa i realistyczna szata graficzna, bardzo gęsta, jeśli chodzi o układ kadrów i przypominająca prace "Katsuhiro Ōtomo".


Do tego nie można też zapomnieć o polskim wydaniu, które zachowuje w kolorze wszystkie barwne strony, a tych wcale nie jest mało. Do tego mamy tradycyjnie lepszy papier na nie przeznaczony i dodatkową obwolutę. Aż szkoda, że po tytuł sięgną pewnie głównie fani Kato. To dobra manga, świetnie spełniająca swoją rolę, czyli zabijająca czas, i warto, by trafiła do szerszego grona.


Dziękuję wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza