czwartek, 18 października 2018

Karneval #4 - Touya Mikanagi

CYRK BEZ CHAOSU


Co prawda już trzeci tom "Karnevala" w pełni przekonał mnie do serii, dzięki czemu mogłem przestać dawać jej kredyt zaufania i oddać się przyjemności płynącej z lektury, ale miał w sobie całkiem sporo chaosu. W czwórce jednak opowieść staje się spójniejsza, bardziej ukierunkowana, a jej klimat potrafi urzec bardziej, niż do tej pory. Co oczywiście zadowoli zarówno miłośników serii, jak i tych, którzy dotąd nie do końca wpadli w jej sidła.


W trakcie jednej z akcji bohaterowie trafili do Rinollu, gdzie zaatakowały ich Varugi. Wydarzenie to miało jednak głębsze znaczenie, bo w trakcie walki Yogi uległ dziwnej przemianie. Czyżby miała ona jakiś związek z plastrem, który chłopakowi odkleił się w czasie walki? I jakie tajemnice skrywa on sam?

To jednak nie jedyny problem. W trakcie starcia uprowadzona zostaje Tuskumo. Nai i reszta muszą wrócić na statek bez niej, nieświadomi, że dziewczyna trafia do tajemniczej rezydencji. Tam spotyka nikogo innego, jak Karoku. To, co następuje potem, zaczyna rodzić coraz więcej pytań i podejrzliwości odnośnie tego, co się dzieje…


"Karneval", mimo iż wypełniony akcją, walką i tajemnicami, to przede wszystkim manga kobieca. Dlatego też, choć pojawiają się krwawe sceny, a trupów nie brakuje, jedną z największych sil całości jest urok. I nie mówię tu o uroku męskich bohaterów, który dla mnie pozostaje absolutnie niezrozumiały (w końcu jestem facetem), ale o swoistą słodycz, jaką reprezentują zwierzęce roboty. Nie brak jej także niektórym niezwykłym stworzeniom, a i samym zachowaniem bohaterów, które czasem mogą wydawać się abstrakcyjne.


Całość jednak jest naprawdę udana, ma swój klimat i charakter i czyta się bardzo przyjemnie. I, oczywiście, szybko. Przy okazji nie można też zapomnieć o udanej szacie graficznej, lekkiej co prawda, dość typowej dla mang kobiecych (a więc dużo tu pięknych, wielkookich, smukłych chłopców), ale miłej dla oka. Wydanie również nie zawodzi, ale to właściwie już standard, wart jednak napomknięcia.


Kto lubi kobiece mangi akcji, bo tak najłatwiej jest określi "Karneval", będzie z tej serii bardzo zadowolony. Na początku całość rozkręca się powoli i nie może złapać wiatru w żagle, ale kiedy jej się to udaje - czyli we wspomnianym już trzecim tomie - zabawa stoi na naprawdę dobrym poziomie. Polecam.


A wydawnictwu Waneko dziękuję za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza