czwartek, 5 września 2019

Usagi Yojimbo Saga, tom 3 - Stan Sakai

WALKA, LEGENDY, HISTORIA I MIŁOŚĆ


Usagi Yojimbo”, seria ukazująca się już od dokładnie trzydziestu pięciu lat. Fakt, że odpowiada za nią jeden autor jest równie imponujący, co lista nagród i wyróżnień, jakie całość zdobyła przez ten czas. Pięć nagród Willa Eisnera i ponad dwadzieścia nominacji czy umieszczenie jednego z albumów na liście 100 najlepszych powieści graficznych wszech czasów według magazynu „Wizard” to tylko dwa spośród przykładów. Już to brzmi imponująco, prawda? Jeśli więc chcielibyście przekonać się na własnej skórze, co ta seria ma do zaoferowania, teraz macie doskonałą ku temu okazję, bo Egmont wznawia komiksy wydawane przed laty przez Dark Horse Comics, zbierając w każdym tomie po trzy albumy. Na miłośników opowieści graficznych czeka więc naprawdę solidna dawka rozrywki (każdorazowo po ponad 600 stron) na naprawdę bardzo dobrym poziomie.


Szesnastowieczna Japonia to miejsce niespokojne i rozdarte przez domowe wojny. Właśnie w takim świecie przyszło żyć Miyamoto Usagiemu, królikowi samurajowi, który w jednej z bitew stracił swego suwerena, Mifune. Bez niego stał się roninem i wyruszył w podróż po kraju, szukając swojego miejsca, wewnętrznego spokoju i niosąc pomoc tym, którzy jej potrzebują. A tych, podobnie jak wszelkiej maści zagrożeń, nigdy nie brakuje…

Tym razem Usagi wyrusza na misję dostarczenia Pożeracza Traw, legendarnego miecza, do świątyni. To jednak ledwie początek, bo czeka go także starcie ze skrytobójcami czy nawiedzony cmentarz. Nie obejdzie się też bez zawirowań związanych z kobietami. A to tylko fragment tego, z czym przyjdzie mu się mierzyć!


Jaki jest „Usagi Yojimbo Saga”? Nie ma co ukrywać, że to seria specyficzna. Jej autor, urodzony zresztą w Japonii, choć wychowany już w USA, pełnymi garściami czerpie z mangowej estetyki i bogactwa azjatyckich legend oraz historii. Jego pochodzenie i wychowanie pozwoliło mu spojrzeć na komiksy japońskie i amerykańskie z pewnego dystansu i stworzyć coś, co bardziej przypomina hołd złożony mangom, niż cokolwiek innego. Nie będę ukrywał, że gdyby to była opowieść graficzna z Kraju Kwitnącej Wiśni, wyszłaby pewnie lepiej, ale i tak „Usagi” jest rzeczą bardzo dobrą.


Przygody Usagiego można właściwie podzielić na cztery typy, a każdy z nich jest oczywiście w ten czy inny sposób powiązany z tematyką walki. Pierwszy z nich to typowe historie o honorze, poświęceniu, obowiązku i samurajskim kodeksie – te najmniej do mnie przemawiają. Drugie to opowieści historyczne, pełne ciekawostek i faktów. Trzeci typ natomiast to komiksy oparte na legendach i folklorze. A wreszcie czwarty – i mój ulubiony – to historie kontaktów Usagiego z kobietami, w czym, oczywiście, nie brak romantycznych uniesień. Wszystkie one swobodnie się ze sobą mieszają, tworząc lekką i przyjemną w odbiorze całość. Do tego dochodzi bardzo sympatyczna, czarnobiała szata graficzna i znakomite wydanie.


Kto lubi takie klimaty albo po prostu dobre komiksy i mangi (seria powstała co prawda, kiedy boom na sztuki walki wciąż trwał, ale nie przypadkiem przetrwała tyle lat) nie zawiedzie się. Co prawda po wszystkich tych wyróżnieniach można by oczekiwać rzeczy genialnej, a nie tylko bardzo dobrej, ale i tak to świetny komiks i absolutnie warto po niego sięgnąć. Zachęcam więc byście rozejrzeli się za tym tomem wśród nowości i przy okazji zapoznali się z całą resztą, nie pożałujecie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz