poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Horrrendalna Historia Polski: Atrakcyjni królowie elekcyjni - Małgorzata Fabianowska; Małgorzata Nesteruk, Jędrzej Łaniecki

LEKCJA O ELEKCJI


„Atrakcyjni królowie elekcyjni” to czwarty tom „Horrrendalej Historii Polski”,  znakomitej serii przypominającej nam dzieje naszego kraju od najwcześniejszych lat jego istnienia. A nawet dalej. Tym razem kończy się kolejna epoka, przed nami już zupełnie inne czasy, ale zanim one nadejdą, poznajcie losy królów, którzy nastali po tym, jak Jagiellonowie przestali władać nadwiślańską krainą. Gotowi na kolejną podróż w czasie? A zatem zaczynamy!


Nasza historia zaczyna się w miejscu, w którym skończył się poprzedni tom. Jest rok 1573, tron obejmuje Henryk Waleczny, który nie zamierza zbawić na nim długo. Gdy tylko rok później zwalnia się tron Francji, Waleczny nie waha się długo, robi pa, pa i wynosi się za granicę. Tymczasem królem Polski zostaje Stefan Batory, po nim Zygmunt III Waza, potem kolejni i tak to się toczy, aż do roku 1795, gdy abdykuje Stanisław August Poniatowski, ostatni władca I Rzeczypospolitej i kończy się tym samym epoka elekcyjna…

Ale to suche fakty. Nie to nas przecież interesuje, prawda? Właśnie, dlatego autorki przygotowały dla nas uwielbiane ciekawostki, które przenoszą nas płynnie przez ponad dwustuletni okres historii naszego kraju. W ten sposób poznacie wojskowe nowinki usprawniające działania, spotkacie wiele sławnych postaci, w tym Tadeusza Kościuszko, poznacie ulubione zwierzęta Jana III Sobieskiego, odkryjecie prawdę o teatrach i widowiskach tamtych czasów i przekonacie się, kto był pierwszym Polakiem w przestworzach. A to przecież jedynie fragment tego, co czeka na Was w „Atrakcyjnych królach elekcyjnych”!


„Horrrendalna Historia Polski” to fascynująca wyprawa w przeszłość, która ukazuje nam losy naszego kraju od okresu jeszcze zanim taki twór terytorialny, jak Polska w ogóle istniał, po niemal początek XIX wieku. Te cztery tomy, które Harper Kids wypuściło właśnie na rynek – w ujednoliconej z najnowszym wydaniem „Strrrasznej Historii” i „Monstrrrualnej Erudycji” edycji – to właściwie cztery kolejne części, niosące nas przez dzieje Rzeczypospolitej. Wszystko zaczyna się w „Sprytnych Słowianach”, obejmujących okres od IV do X wieku, potem mamy „Pokrętnych Piastów” (lata 963-1370, choć mamy tu też fakty sięgające aż 1707 roku) i „Dynamiczną dynastię Jagiellonów” (1370-1572), po wieńczącą wszystko część „Atrakcyjni królowie elekcyjni” (1573-1795), co daje nam bardzo kompleksowe opracowanie na temat dawnych dziejów Polski.


A wszystko to podane w sposób prosty, lekki, zabawny i wciągający. Pełen ciekawostek, nie zawsze oczywistych, niosących ze sobą wiedzę, która przyda się w szkole, ale która jednocześnie wciąga, niczym dobra książka przygodowa. Czyta się to świetnie, ogląda bardzo przyjemnie, a na dodatek rzecz bardzo ładnie wygląda na półce. W skrócie: dobra zabawa poprzez naukę i nauka poprzez zabawę dla całej rodziny.


Dziękuję wydawnictwu HarperCollins Kids za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz