Wojna królów - Dan Abnett, C.B. Cebulski, Jay Faerber, Christos N. Gage, Andy Lanning, Wellinton Alves, Mahmud Asrar, Reilly Brown, Bong Dazo, Carlos Magno, Adriana Melo, Graham Nolan, Paolo Pantalena, Paul Pelletier, Ramón Pérez, Harvey Tolibao

KOSMICZNA WOJNA DOMOWA


„Wojna królów” to event, który łączy w sobie dwa przeciwstawne bieguny świata Marvela. Pierwszy z nich jest tym kosmicznym, pozostającym bardziej na uboczu i najczęściej bez wpływu na główny nurt. Drugi to nic innego, jak skupienie się na typowych bohaterach wydawnictwa i ich losach. Twórcom tego wydarzenia udało się to wszystko połączyć w jedną sympatyczna opowieść. Nie tak znakomitą, jak np. podobna jej klimatem „Nieskończoność”, ale nadal wartą uwagi i dostarczającą dobrej rozrywki wszystkim miłośnikom fantastyki i superhero.


Gabriel Summers, niegdyś więzień Imperium Shi’ar, a teraz jego cesarz, rządzi brutalną siłą. Jego działania doprowadzają do wielkiej wojny domowej, która ogarnia kosmos. Pokój w galaktyce i niezliczone życia są zagrożone, X-Men co prawda przetrwali ostatnie wydarzenia, ale sami nie dadzą sobie rady z tym, co się dzieje. Tylko znajdujące się pod rządami Inhumans Imperium Kree może coś zdziałać, ale czy mu się to uda? Jaki będzie wynik wojny królów? I kto zostanie władcą marvelowskiego kosmosu?


Losy „Wojny królów” sięgają dość daleko wstecz, bo aż daty wydania albumu „X-Men: Mordercza geneza”. Oczywiście można by iść dalej tym tropem, sięgnąć do „Rodu M” i paru innych opowieści, ale to właśnie na łamach przygód Mutantów zaczęła się opowieść o zaginionym, dotąd nieznanym członku rodziny Summersów, który powraca z kosmicznej niewoli. Jego zemsta miała ciąg dalszy w tomie „X-Men: Powstanie i upadek Imperium Shi’ar”, a w międzyczasie działy się wydarzenia „Anihilacji” i „Anihilacji: Podbój”, które bezpośrednio doprowadziły nas do powstania serii „Strażnicy Galaktyki”. Wszystkie te komiksy zaś zaczęły łączyć się w jedną opowieść w tomie „Wojna królów: Preludium”, a teraz dostajemy w końcu główne wydarzenie, które wieńczy to wszystko w satysfakcjonujący sposób.


„Wojna królów” to – skrótowo rzecz ujmując – po prosty kosmiczne superhero. „Gwiezdne wojny” w klimatach marvelowskiego uniwersum, gdzie w kosmiczny konflikt, po raz kolejny w swojej karierze, mieszają się mutanci itp. I chociaż nie ma tu czołówki ziemskich herosów, rzecz zadowoli zarówno miłośników opowieści typu wspomnianych już „Anihilacji” czy „Nieskończoności”, jak i typowych superbohaterskich bijatyk. Fabuła jest tu poprowadzona szybko – chociaż bynajmniej nie brakuje w niej sporej ilości tekstu – akcja jest dynamiczna, a całość odpowiednio spektakularna.


Czy wszystko to zaskakuje? Nie. Tak samo, jak i nie zaskakiwały „Gwiezdne wojny”. „Wojna królów” ma za zadanie dostarczyć nieźle narysowanej, niezobowiązującej i widowiskowej rozrywki i dokładnie to robi. Fanom polecać nie muszę, sięgną w ciemno, bo świat komiksu jest już tak skonstruowany, żeby po eventy sięgał każdy przeciętny miłośnik danego wydawcy, ale i każdy, kto chce całkiem udanej rozrywki w klimatach kosmicznych starć śmiało może poszukać tego tytułu wśród nowości, bo na pewno się nie zawiedzie.


Poniżej kolejność czytania eventu i wydanych lub zapowiedzianych po polsku tie-inów:
·         Strażnicy Galaktyki vol 2 #7-12 (z tomu Marvel Classic „Strażnicy Galaktyki”)
·         Cesarz Vulkan (z tomu „Wojna Królów: Preludium”)
·         Wprowadzenie do „Wojny Królów” (z tomu „Wojna Królów: Preludium”)
·         Tajna Inwazja: Wojna Królów (z tomu „Wojna Królów: Preludium”)
·         Dziura (z tomu „Wojna Królów: Preludium”)
·         X-Men: Pogromca Królów (z tomu „Wojna Królów: Preludium”)
·         Wojna Królów: Darkhawk #1-2 (z tomu „Wojna Królów”)
·         Wojna Królów #1-2
·         Wojna Królów: Dziki świat Skaara (z tomu „Wojna Królów”)
·         Wojna Królów: Wojownicy #1-2 (z tomu „Wojna Królów”)
·         Wojna Królów: Wniebowstąpienie #1 (z tomu „Wojna Królów”)
·         Strażnicy Galaktyki vol 2 #13 (z tomu Marvel Classic „Strażnicy Galaktyki #2”)
·         Wojna Królów #3
·         Wojna Królów: Wniebowstąpienie #2
·         Strażnicy Galaktyki vol 2 #14
·         Wojna Królów #4
·         Wojna Królów: Wniebowstąpienie #3
·         Strażnicy Galaktyki vol 2 #15
·         Wojna Królów #5
·         Wojna Królów: Wniebowstąpienie #4
·         Strażnicy Galaktyki vol 2 #16
·         Wojna Królów #6
·         Strażnicy Galaktyki vol 2 #17
·         Wojna Królów: Who Will Rule? (z tomu „Wojna Królów”)
·         Strażnicy Galaktyki vol 2 #18-19

Komentarze