Horrrendalna Historia Polski: Zagmatwane zabory - Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk, Jędrzej Łaniecki

DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI

 

Drugi z wznowionych właśnie tomów „Horrrendalnej Historii Polski” to rzecz powoli doprowadzająca nas do współczesności. Od pierwszego tomu przeszliśmy drogę wiodącą z zamierzchłych czasów, do połowy osiemnastego wieku, którym kończył się tom piąty. Teraz, w szóstej części, pokonujemy drogę aż do odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli do początków XX wieku. I jak zwykle książka wprost pełna jest interesująco podanych faktów, które potrafią zainteresować historią nawet nieznoszących jej czytelników.

 

Od roku 1797 (czyli do powstania Legionów Polskich we Włoszech) po rok 1919 (czyli podpisanie traktatu wersalskiego, dzięki któremu Polska znów była na mapach i odzyskała niepodległość). Taką drogę przebywamy wraz a autorkami i bohaterami tamtych wydarzeń w tym tomie. Ale co się wśród tych wydarzeń i ludzi kryje?

Czym były knut i nahajka, do czego służyły i co ze sobą niosły? „Hameryka”, Brazylia i inne kraje – czyli witajcie w świecie, gdzie w czasie zaborów na obcych ziemiach Polacy szukali chleba i spokoju. Przekonajcie się, jak w owym czasie wyglądała emancypacja, a jak higiena, medycyna i sport. I odwiedźcie też Łódź, by przekonać się, czy to złe miasto, czy może jednak ziemia obiecana. A to tylko część tego, co na Was czeka!

 

„Horrrendalna Historia  Polski” seria bardzo sympatyczna. Zrodziła się na gruncie niezwykle popularnej „Strrrasznej Historii”, ale skupiła się na przedstawieniu w atrakcyjny sposób historii naszego kraju. I to jest jej zasadniczy plus, bo jak wiadomo, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Tym bardziej, że Polacy nie gęsi i zarówno swój język, historię, jak i ciekawostki z tym związane mają. I wszystkie te fakty, choć przecież tak samo odległe, jak zagraniczne, wydają się bardziej na wyciągnięcie ręki, niż francuskie rewolucje, dzieje angielskiego tronu, wojna secesyjna czy losy egipskich władców, prawda?

 

Tak samo, jak „Strrraszna Historia” tak i „Horrrendalna Historia Polski” to lekkie, zabawne i pełne ciekawostek książki, które zabierają nas w podróż w czasie. To jednak, co w szkole było nudne, jak flaki z olejem, podawane głównie za pomocą dat i wbijane nam do głów (nieskutecznie oczywiście) za pomocą monotonnego tonu człowieka, którego nic nie obchodziło to co mówił, bo jedynie nauczył się paru faktów na lekcję i tego się trzymał (jeśli Wasza nauka wyglądała inaczej, to mieliście szczęście, ja niestety musiałem męczyć się z takimi „historykami”), w tych lekturach podane jest w sposób ciekawy, przystępny i zapadający w pamięć. Jednocześnie mamy tu wiele lekkości i nonszalancji, a wszystko to uzupełnia bardzo udana szata graficzna, typowa, ale taka, jak powinna być.

 

Ostatecznie wychodzi z tego wszystkiego produkt bardzo udany i warty polecenia każdemu. Dzieciom, którym wiedza tak zdobyta  przydać się może w szkole, a nawet zachęcić do jej pogłębiania. Dorosłym, bo to rzecz ponadczasowa i atrakcyjna, dzięki swej lekkości i ciekawej formie. W skrócie: familijna lektura, mająca wiele do zaoferowania.

 

Dziękuję wydawnictwu HarperCollins Kids za udostępnienie egzemplarza do recenzji.



Komentarze