piątek, 27 lutego 2015

Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa - C.S. Lewis

Druga Wojna Światowa. Czwórka rodzeństwa, Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja, uciekając przed wojenną zawieruchą, zamieszkują na wsi. W tajemniczym domu znajdują jednak dziwną szafę, przez którą trafiają do owładniętej zimą krainy Narnii, gdzie przyjdzie im się zmierzyć ze złą królową...


Dzieło życia Lewisa, którego Tolkien, przyjaciel CS, nie potrafił docenić, to zdecydowania książka warta poznania. Na równi z Hobbitem Tolkiena, któremu miałem więcej do zarzucenia niż jej.


Oczywiście jet to dość typowa baśń, która zarazem wymyka się ścisłym ramom tego gatunku, trwając w nich jednocześnie. Napisana lekki, prostym językiem, nie posiada dłużyzn, za to intryguje pomysłowością. Wiele kwestii zostaje wciąż otwartych po lekturze dzieła i nastraja optymistycznie w stosunku do następnych sześciu tomów.


Nie znaczy to jednak, że obyło się bez minusów, choć te jednak wynikają z naleciałości kulturowych i konwenansów, jakie na gatunek baśni nałożył ciężar spuścizny jej twórców. Chodzi tu mianowicie o czasem zbyt infantylne podejście do wielu kwestii (czego i w Hobbicie nie brakowało), a także unikanie kwestii trudniejszych (jak wojna). Na szczęście Lewis nie bagatelizuje wcale wojny i to, że nie pisze o niej wprost, nie znaczy, że tematyki tej nie porusza w subtelniejszy sposób, zawierając też swoje przesłanie i spostrzeżenia.


Wszystko to składa się na wspaniałą powieść nie tylko dla dzieci. Każdy odnajdzie w niej coś dla siebie, a lektura będzie dla jego duszy tym, czym dla zmarzniętej zimą ziemi jest wiosna, i mam nadzieję, że pozwoli na nowo odnaleźć dawno zagubione dziecko.

1 komentarz:

  1. Dla dzieci?
    Ta powieść jest na tyle uniwersalna,że każdy znajdzie w niej coś dla siebie,przynajmniej ja mam takie zdanie ;)

    OdpowiedzUsuń