czwartek, 2 kwietnia 2015

Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwy notes - Rafał Kosik

PRAKTYCZNIE FAJNY NOTES


FNiN to najpopularniejsza w Polsce seria łącząca fantastykę i przygodę z literaturą młodzieżową. Kosik, człowiek płodny literacko i niezwykle pomysłowy, serwuje w niej cały wachlarz najróżniejszych motywów i tematów, od sensacyjnych napadów, przez UFO, podróże w czasie i dziwaczne eksperymenty, po światy alternatywne. Wymienić wszystkiego nie sposób, to po prostu trzeba przeczytać, bo seria naprawdę znakomicie sprawdza się w przypadku tak 7-latków jak i 107-latków, ale wspomnieć należy o dodatku do niej. I nie mówię tu o opowiadaniach, które coraz ukazywały się jako e-booki, a o miłej ciekawostce, jaką jest "Notes".


Jakie daje wrażenia?


Przede wszystkim, jak to było w przypadku "Notesu Wędrowycza", trudno jest tu mówić o stricte notesie. Owszem, miejsca do pisania jest dużo, tak w kratkę jak i w linie, całość została przyjemnie wystylizowana na zniszczone, stare papierzysko, ale na tych "czystych" stronach wiele jest fragmentów zaczerpniętych z serii, rysunków z poszczególnych tomów, streszczeń samych tomów, jak i ilustracji zupełnie nowych. Ilustracji z prywatnego archiwum autora, pokazujących maszyny rodem z klasyki SF oraz krótkie humorystyczne komiksy.


W "Notesie" znalazło się także miejsce na coś, czego nigdy nie brak w książkowej serii, a mianowicie nauki. Wiadomości z bliskich Kosikowi dziedzin wiedzy - czyli matematyki, fizyki i chemii nadają się w sam raz dla nastolatków, znajdując praktyczne zastosowanie w szkole.


Dlatego fanom serii polecam tą publikację, bo moim zdaniem warto ją posiadać na półce, postawioną obok tomów przygód Felixa, Neta i Niki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz