Secesja w Poznaniu - Jan Skuratowicz, Magdalena Adamczewska, Piotr Walichnowski


CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE


Secesja. Art Nouveau. Jugendstil. Stile floreale. Stworzony pod koniec XIX wieku styl europejskiej sztuki ma wiele nazw i na równie wielu płaszczyznach artystycznych był realizowany, obejmując swym zasięgiem kraje starego kontynentu. Polska nie jest szczególnie kojarzona z tym kierunkiem, ot taki Wyspiański jedynie ciśnie się na usta. A jednak jest to mylne przekonanie, o czym zaświadczają autorzy wznowionego właśnie przez Media Rodzina pięknego albumu.


Każdy, kto chciałby obcować ze sztuką secesyjną, z pięknymi dokonaniami architektów, zdobiących swoje budowle misternymi ornamentami i detalami, za radą przewodników najchętniej wybrałby się do Belgii bądź też Austrii. A czy nie można bliżej? Czy nie można bez uciekania za granicę? Ależ oczywiście, że tak! Jedno z polskich miast, Poznań, to miejsce, w którym wystarczy przejść ulicą, zadrzeć głowę do góry, rozejrzeć się i już można sycić wzrok imponującymi kamienicami, wspaniałymi witrażami i zdumiewającymi balkonami. Trzeba tylko chcieć. Trzeba tylko wiedzieć. A ten album nie tylko pokazuje wszystko jak na dłoni, ale przede wszystkim staje się kierunkowskazem dla każdego, kto chciałby zwiedzić Poznań pod tym kątem.


Po raz kolejny potwierdza się więc powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Niestety, równie często taki stan rzeczy wynika z niewiedzy, co i ignorancji biorącej się z błędnego przekonania, że trawa zieleńsza jest po drugiej stronie płotu. Trzeba więc mówić, trzeba pokazywać, żeby nasze własne dobra kulturowe nie zanikły, a tego typu pozycje czynią to w znakomity sposób.


Co znajduje się na łamach „Secesji w Poznaniu”? Bardzo wiele. Przede wszystkim są to zdjęcia, wysokiej jakości, dużego formatu (sam tom do małych także nie należy) i całego bogactwa architektonicznych dokonań sztuki secesyjnej. Setki zdjęć, porcja informacji, szczypta historii miasta opowiedziana przez pryzmat głównego tematu, wreszcie zaś podział na architektów, których dzieła po dziś dzień mamy okazję podziwiać. Wraz z autorami, wędrujemy poprzez Poznań, oglądamy budynki z zewnątrz, zanurzamy się w ich wnętrzach, przypatrujemy detalom i chłoniemy wzrokiem sztukę. A gdybyśmy zechcieli wybrać się tam sami i na własne oczy poznać to wszystko, twórcy przygotowali dla nas także mapę miasta z oznaczonymi wszystkimi budowlami, które omówione zostały w niniejszej publikacji.


A publikacja to naprawdę piękna, szczegółowa, ciekawa i wspaniale wydana. Świetny papier, znakomita jakość fotografii, twarda oprawa i porcja ponad 70 nowych zdjęć, których nie posiadało poprzednie wydanie. Jeśli kochacie sztukę, jeśli fascynuje Was secesja albo sam Poznań, sięgnijcie koniecznie – warto!



Powyższe zdjęcia autorstwa Magdaleny Adamczewskiej i Piotra Walichnowskiego pochodzą z książki.

Komentarze

Prześlij komentarz