Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa - Cristóbal Joannon


BAŚNIOWE OPOWIEŚCI


Kiedy myślimy o „Baśniach”, do głowy od razu przychodzą nam bracia Grimm albo Hans Christian Andersen. Nie można jednak zapomnieć o greckim autorze, Ezopie, który już sześć wieków przed naszą erą tworzył swoje bajki. Szczególnie, że Nasza Księgarnia wznowiła te najważniejsze opowiedziane na nowo przez Cristóbala Joannona.


I jest to bardzo „nowe” ujęcie tematu. Zresztą przez wieki najróżniejsi twórcy przygotowywali swoje wersje klasycznych opowieści Ezopa. Ze szkoły każdy z nas pamięta z pewnością te, które na ich podstawie sporządzili klasycy rodzimej literatury, w szczególności Ignacy Krasicki. Uwaga, wilk!, Lis i kruk i wiele, wiele innych bajek, zarówno tych doskonale wszystkim znanych, jak i mniej kojarzonych powraca teraz w kolejnej, mocno uwspółcześnionej wersji przeznaczonej dla młodych odbiorców żyjących w XXI wieku.


Ezop to jeden z tych jakże nielicznych autorów, których utwory znają wszyscy (nawet jeśli nie kojarzą ich z jego nazwiskiem), a o którym wiadomo bardzo niewiele. Nie znamy daty jego urodzenia ani śmierci, a wszystkie pozostałe „fakty” zostały już tak zmitologizowane, że nie mamy pewności czy rzeczywiście był niewolnikiem, jak to się utarło, ani czy jego brzydota naprawdę była taka, jak przedstawiono na rzeźbach. Wiemy natomiast jedno – bajki, kiedy je pisał, nie były utworami dla dzieci. Stanowiły raczej satyryczny komentarz, który miał piętnować i moralizować. I te cechy, nawet jeśli teraz inspirowane nim opowieści przeznaczone są dla dzieci, przetrwały.


Cristóbal Joannon nie skopiował ich treści. Postanowił pójść inną drogą, inspirując się nimi i ubierając w zupełnie nowe szaty. Bohaterowie posługują się więc współczesnymi przedmiotami, a nawet sami stają się postaciami teraźniejszymi, jak w bajce o… gitarzyście. Co więc pozostało z twórczości Ezopa? Samo sedno, rdzeń jego opowieści, przesłanie i wydźwięk. Sens i ponadczasowość. I to w tym wszystkim pozostaje najważniejsze.


Każdą z krótkich, napisanych w prosty z sposób bajek ilustrują równie proste, klasyczne w formie ilustracje, które czasami zahaczają o komiksowe korzenie. Dobrze współgrają z tekstem, są miłe dla oka, a całość doskonale nadaje się dla dziecięcych odbiorców. Polecam zatem.

Komentarze